12 Yaşın Altına Kuran Yasağı Kalkıyor!

İslam
Yakup Bulut’un haberi Kuran eğitiminde ilköğretim şartının kaldırılacağını söyleyen Bozdağ, “Hiçbir demokratik hukuk devletinde insanın dinin ana kitabını öğrenmesini kanunla yasaklaması s...
EMOJİLE

Yakup Bulut’un haberi

Kuran eğitiminde ilköğretim şartının kaldırılacağını söyleyen Bozdağ, “Hiçbir demokratik hukuk devletinde insanın dinin ana kitabını öğrenmesini kanunla yasaklaması sözkonusu değildir” dedi.

28 Şubat’ın bir yasağı daha kalkıyor. Hükümet, Kuran kurslarına yaş sınırı zorunluluğunu kaldırmaya karar verdi. AK Parti hükümeti, 28 Şubat sürecinde getirilen “Kur’an öğrenimine 12 yaş sınırı” yasağı konusunda adım atıyor. STAR’a konuşan Diyanetten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,  Kuran öğrenimindeki ilköğretim 5. Sınıf şartının kaldırılacağını açıkladı. Bakanlığa gelir gelmez verdiği ilk talimatın Diyanet’e Kuran Kurslarıyla ilgili olduğunu söyleyen Bozdağ, “İnsan hakları ve hukuk devletiyle bağdaşmayacak bir şekilde ihdas edilmiş bulunan Kuranı Kerim öğrenimi önündeki engelleri ortadan kaldıracağız. Siz kanunla insanların meşru bir eğitimi almasını yasaklayamazsınız. Dünyanın hiçbir demokratik hukuk devletinde insanların dinin ana kitabını öğrenmesini kanunla yasaklaması sözkonusu değildir. Böyle bir şey olamaz” dedi. “Diyanet’e ilk talimatım bu konuyla ilgili” diyen Bozdağ “Meclis açılır açılmaz bu konuyla ilgili yasa hükmünü yürürlükten kaldıracağız” diye konuştu.

ANAP-DSP-MHP yasaklamıştı

Yasak nedeniyle yıllardır 5. sınıfı tamamlamadığı için 12 yaşından küçük çocuklar Diyanet’e bağlı Yaz Kur’an Kursları’na kabul edilmiyordu. Sözkonusu yasak 22 Ağustos 1999’da Mesut Yılmaz başbakanlığındaki ANAP-DSP-MHP koalisyonunun  yaz döneminde Meclis’i toplayarak çıkardığı yasa ile getirilmişti. Diyanet Kanunu’nda yapılan değişiklikle sorun çözülecek ve yasağın kalkmasıyla camilerde sürdürülen yaz Kuran kurslarına ilköğretimin seviyesindeki tüm çocuklar kaydolabilecek. Böylece Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla birlikte 28 Şubat’ın Kuran Kursu yasağı tarihe karışacak. 12 yaşın altındaki çocuklarda camilerde dini bilgiler alabilecek.

İlköğretim 5. Sınıfı bitirme şartına tepki gösteren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez de yasağın anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.

Öte yandan Kanal 24’ün yayınında soruları yanıtlayan Bozdağ, Silvan’da 13 askerin şehit olduğu saldırıya dair yürütülen sivil soruşturmanın, Hükümet’in ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıpratılmasının önüne geçmek için yapıldığını söyledi.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme