Ramazan’ın İlk Mahyası Asıldı

Ramazan ayının ilk mahyasının asıldığı Eyüp Sultan Camisi’nde konuyla ilgili İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, mahyanın, Farsça ve Arapçadan gelen ”o geceyi ihya etmek” anlamı taşıdığını ve ramazan ayı gibi belirli gecelerde, minareler arasında asılan kandilleri ifade ettiğini belirtti.

Özekinci, mahya yazılarının, toplumu yönlendiren güzel mesajlardan oluştuğunu anlatarak, ”İlk mahya asımına başladığımız Eyüp Sultan Camisi’ndeki ilk mesaj, ‘Oruç bedenin zekatıdır’ oldu. Bunlar, genellikle toplumu doğru yönlendiren, ilmi, dini, ve ahlaki duyarlılığı ön plana çıkartan mesajlardır” dedi.

Ramazan ayının merhamet duygularının, fakirleri hatırlamanın ve gözetmenin en fazla doruğa çıktığı bir dönem olduğunu hatırlatan Özekinci, ”Ramazan ayı Allah’a yaklaşmanın yaşandığı en önemli aylardan birisidir. Bu manada dini hassasiyet ve duyarlılık, merhamet ve kalp yumuşaklığının artması noktasında vecizelerimizi asıyoruz” diye konuştu.

Özekinci, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün, yıllardan beri mahya geleneğini sürdürdüğünü anlatarak, sonraki asımların, Süleymaniye Camisi, Sultanahmet Camisi, Üsküdar Yeni Camisi ve Eminönü Yeni Camisi’nde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ramazan boyunca her camiye 4 farklı mahya asılacağını kaydeden Özekinci, her bir mahyanın 1 hafta asılı duracağını belirtti.

İbrahim Özekinci, mesajların belirlenmesi, mahyaların hazırlanması gibi çalışmaların yaklaşık 2,5 ay sürdüğünü, mesajların Din İşleri Yüksek Kurulunun onayı doğrultusunda belirlendiğini bildirdi.

”Oruç bedenin zekatıdır” yazılı mahya için toplamda, 150-200 kadar ampulün kullanıldığını ifade eden Özekinci, normalde uzun süren asım işleminin daha önceden başlatılan çalışmalar sayesinde 1-2 saat gibi kısa bir sürede tamamlandığını kaydetti.

Özekinci’nin verdiği bilgilerin ardından, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğünde elektrik ve mahya ustası olarak çalışan Kahraman Yıldız ve 5 kişilik ekibi, ramazan ayının ilk mahyasını astı.

Zaman