Kabe’de aynı anda kaç kişi namaz kılabilecek?

İbadethaneler
Kabe’de genişletme çalışmaları başladı. Çalışmalar kapsamında Türkiye’den gidecek hacıların sayısına da bir kota getirildi. Bu çalışmalar dolayısıyla 14 bin hacının ibadeti ertelendi. Peki...
EMOJİLE

Kabe’de genişletme çalışmaları başladı. Çalışmalar kapsamında Türkiye’den gidecek hacıların sayısına da bir kota getirildi. Bu çalışmalar dolayısıyla 14 bin hacının ibadeti ertelendi. Peki Kabe’de aynı anda kaç kişi tavaf yapabiliyor? Aynı anda kaç kişi namaz kılabiliyor? Çalışmaların sonunda bu rakamlar kaça çıkacak? 

İşte Kutsal mekan Kabe’nin kapasitesi;

ESKİ TAVAF KAPASİTESİ 56 BİN, YENİ RAKAM 130 BİN 

Kabe’de bu yıla kadar kutsal mabedi görerek 56 bin kişi aynı anda tavaf yapabiliyordu. İlk etabı bitirilen çalışmalar tamamen bittiğinde ise bu rakam 130 bine ulaşacak.

ESKİ NAMAZ KAPASİTESİ 1 MİLYON, YENİ RAKAM 2 MİLYON

Etrafındaki genişletme çalışmaları başlayana kadar Kabe’de aynı anda 1 milyon kişinin namaz kılabildiği biliniyordu. Bu rakam ilk etap ve engelli katları ile birlikte 1.5 Milyona çıktı. Çalışmalar tamamlandığında ise Kabe’de aynı anda 2 milyon kişi secdeye varabilecek.

ARTIK ENGELLİLER ARADA KALMIYOR

Ayrıca Kabe’nin hemen yakınına 13 metre yükseklikte yapılan yeni kat çalışması ile engelli ve yaşlılar için aynı anda 20 bine yakın hacının tavaf yapabileceği bir ortam oluşturuldu. Böylece izdiham ve hayatlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan engelli ve yaşlılar rahat şekilde tavafalarını yapabiliyor.

Hürhaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme