Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَقُولُوا قَوْلاً سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا ...
EMOJİLE

Ayet

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَقُولُوا قَوْلاً سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا

 

Meali:Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının, doğru ve hak söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve resulüne itaat ederse gerçekten büyük bir kazanç elde eder.

 

Ahzâb Suresi, 33/70-71. Ayetler

 

Hadis

Sizi yalan söylemekten menederim; çünkü yalan söylemek günaha, günah da cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye nihayet Allah katında kezzâb diye yazılır”

 

(Müsned, I, 3, 5, 384, 410, 424; Buhârî, “Edeb”, 69; Müslim, “Birr”, 102-105).

 

Dua

Ya Rabbi nefsimize uyup yalan söylemekten sana sığınırız. Yalana alışmış kullarını da bir an evvel bu çukurdan kurtar ya rabbi. Doğru yolu bulmalarını, bulmamızı nasip eyle. Sen yalan söyleme fikrini aklımızdan bile geçirtme ya rabbi.