Haftanın Ayeti, Hadisi Ve Duası

İnanç
Ayet الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرِينَ عَلَى مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِيمِي الصَّلوةِ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ Meali: Onlar öyle kimselerdir ki, Allah anıldığı...
EMOJİLE

Ayet

الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرِينَ عَلَى مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِيمِي الصَّلوةِ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ

Meali: Onlar öyle kimselerdir ki, Allah anıldığında kalpleri titrer, başlarına gelen musibetlere sabrederler, namazlarını özenle kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcarlar.

Hac Suresi, 22/35. Ayet

Hadis
Ümmü Seleme’nin (r.a.) naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Birinizin başına bir musibet/acı bir şey geldiği zaman, ‘Biz Allah’a aitiz ve biz O’na döneceğiz. Allah’ım! Başıma gelen musibetin/acının mükâfatını senden bekliyorum, bundan dolayı bana ecir ihsan et, benim için onu daha hayırlısıyla değiştir.’ desin.”

(Ebû Dâvûd, Cenâiz, 17-18; Müslim, Cenâiz, 3)

Dua
Ya Rabbi sen bizim başımıza gelen sıkıntıları hayırlısıyla al. Bizi ağır bir sınava soktuğun zaman ona dayanabilme, sabredebilme gücü ver. Sınavından başarıyla geçen kullarından olup cennetine girebilmeyi bize nasip eyle. Ya Rabbi Hasta kullarına şifalar, dertli kullarına edalar, sıkıntılı kullarına sabırlar ve borçlu kullarına da edalar nasip eyle. Günahlarımızı bağışla, geçmişlerimize rahmet ve mağfiret eyle Ya Rabbi. Vatanımızı Milletimizi biladi İslam ülkelerinin başındaki musibetleri kötü planlarını düşmanlarının başına çevirip gark eyle.