Kira gelirinden zekat verilir mi?

Diyanet TV’de yayınlanan “Diyanet’e soralım” programında yetkililer, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilmiş olan fetvalar ve alimlerin değerlendirmeleri ile vatandaşların aklındaki soruları cevaplıyor.

Programa konuk olan Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar, ihtiyaçtan fazla olan konutlardan gelen kira bedelinin zekatı konusunda açıklamalar yaptı. “Kirada üç dairem var ve gelirini çocuklarım için harcıyorum, bunun zekatını nasıl vermeliyim?” sorusuna cevap veren Acar; “Eğer aldığınız kira nisab miktarına ulaşıyor ve üzerinden de bir kameri yıl geçiyorsa o zaman bu gelirden zekatı verilir. Ancak biriken bir para yok ise bu evlerin zekatı olmaz.” dedi.

Emlak alım satımı yapılıyorsa, ticaret yapılıyorsa zekatının nasıl verilmesi gerektiğine değinen Acar; “Ticaret yapılıyorsa mülkün değerinden zekatın verilmesi icab eder.” dedi.

ZEKAT YURT DIŞINA GÖNDERİLİR Mİ?

Nurettin Muhtar Acar, “Müslümanın üzerine tahakkuk olan zekatı Afrika’ya veya başka muhtaç ülkelere gönderebilir miyiz?” sorusuna da cevap verdi. Tarihte uygulaması olduğunu belirten Acar, Ömer bin Abdulaziz zamanında ülkede zekat verecek kimse bulunamadığı için zekat fonuna ayrılan paranın Habeşistan’daki fakirlere gönderildiğini hatırlatarak, “Hani efendimiz buyuruyor ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ yakın çevremizde ihtiya içerisinde olan insan varsa onları gözetmemiz lazım, ama bundan daha çok ihtiyaç sahibi olan insanlar da var. Bunların gerçekten zekat alabilecek insanlar olduğu ve bu fonda toplanan paraların kesinlikle bunlara harcanıyor olması kaydıyla yurt dışına da zekat gönderilebilir.” şeklinde konuştu.