İhsan Eliaçık’tan Engin Noyan’a “Lüks” Uyarısı

Dinsel Tartışmalar
Konya’da yayın yapan Kon TV’de iftar ve sahur programı yapan Engin Noyan ile ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık sosyal paylaşım sitesinde birbirine girdi. Engin Noyan’ın kaldığı otelle i...
EMOJİLE

Konya’da yayın yapan Kon TV’de iftar ve sahur programı yapan Engin Noyan ile ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık sosyal paylaşım sitesinde birbirine girdi.

Engin Noyan’ın kaldığı otelle ilgili bilgileri twitter’da paylaşmasına kızan İhsan Eliaçık, Noyan’a yaptığı işten kazandığı paraları yoksullara dağıtmasını tavsiye etti. Tartışma tatlıya bağlanarak sonlandı.

Engin Noyan’ın “Az önce Dedeman Oteli yöneticileri çok büyük bir nezâket göstererek daha geniş bir odaya aldılar bizi 🙂 Şimdi artık kocaman ve rahat rahat yayılabileceğim bir çalışma masam bile var! :)) İşte yeni çalışma masam! :)” cümleleri üzerine İhsan Eliaçık  Noyan’a cevaben “Siz orada ne yapıyorsunuz Allah aşkına? Kaldığınız otelin bir geceliğini üç gün kağıt toplayarak çıkarabilenler var şu an yanımda” yazdı.

Eliaçık ardından; “Lüks, şatafat, elit ve üst sınıflardan olduğunu gösterme merakı içinde olanlara acımam ona göre.” twitini paylaştı.

Engin Noyan’ın İhsan Eliaçıka cevaben şunları yazdı:

“Üstâdım, nerede kalmamı istersiniz? Otel program sponsorlarından anladığım kadarıyla! Seyahatlerimde umumî vâsıta kullanırım (otobüs) ve bana neresi gösterilirse orada kalırım hiç tereddüdsüz… Allah, celle şânuhu, iyi bilmediğiniz konularda ve besbelli doğru dürüst tanımadığınız kişiler hakkında sui zannda bulunmaktan muhafaza etsin!”

GELİRİNİZİ YOKSULLARA VERİN

İhsan Eliaçık ise buna karşılık olarak, “Sponsorunuzdan Allah, din anlattığınız programın bütün gelirlerini ve masraflarını yoksullara verilmesini isteyiniz.” cevabını verdi.

“EDEBİMDEN SUSARIM’

Karşılıklı yazışmalarda İhsan Eliaçık, ‘Komutan kapriste starları bile sollamış’ haberine çok sinirlendiğini yazdı.  Engin Noyan bunun üzerine şu twittleri attı; “Misâfir edildiğim yer üzerinden hak ettiğime inanmadığım bir eleştiri geliştiriyormuşsunuz gibime geldi de… Muhterem üstâdım, o yazı beni de öfkelendirdi sabah sabah ama bu fakîrler nasıl ilişkilendirdiniz anlayamadım. Kibre düşmekten, uyarınız doğrultusunda Allah’a, celle şânuhu, sığınırım. Muhterem üstâdım size saygım ve sevgim büyüktür – edebimden susarım efendim. Besbelli bir hayli yorgunsunuz! :)”

DİN SÖYLEMLERİNDEN KAZANILAN PARA

İhsan Eliaçık din söylemi üzerinden kazanılan paraların yoksullara dağıtılması gerektiğini belirttiği mesajlarının ardından, kendisine ‘efendim’ diye hitap edilmesine de karşı çıktı: “Din söyleminden ele edilen gelirler yoksulların hakkıdır. Lüks otellerde kalmayınız, şatafatlı iftarlardan uzak durunuz. Program din söylemi değil mi kardeşim. Allah kuran dışında bir şey yok. Kazandığınız paralar kitapta gösterilen yerlere verilecek. Ben kitaplarda yapıyorsam, siz de programlarda yapmalısınız. Din söyleminde bulunarak, tefsir yazarak zengin olunamaz. Kimse kimseye efendi demesin. "Efendi Allah’tır." der peygamberimiz."

Daha sonra iki arasındaki mesajlaşma şöyle gelişti.

Engin Noyan:  "Din söylemi"nden değil, tv’de program sunmaktan para kazanıyorum; beni o kadar tanırsınız diye biliyordum… Uyarınız için teşekkür ederim efendim… 🙂 Ben de kendimi tam kaptırmıştım lüksün ve vurdumduymazlığın dayanılmaz rüzgârına!  Vermediğim konusunda kesin bir bilgiye sahipmiş gibi konuşuyorsunuz üstâdım! Ne olur, biraz insâf! Barınma yani ev kirası da alınabilir mi bu kazançtan? (Bu suâlim ciddîdir, yanlış anlamayın lûtfen…) Sizi seviyorum ve size büyük saygı duyuyorum üstâd… Söyleyecek başka sözüm yok, kalmadı artık… Hakk Te’âlâ sizden râzı olsun, ilminizi, fehminizi ziyâde etsin! Titizliğinizi örnek alacağım! Uyarınız için teşekkür ederim:)"

İhsan Eliaçık: “ Sadece yol, ekmek, su ihtiyacını alıp gerisini veriyorsanız söylediklerimi geri alırım. Sizi de tebrik ederim. Ben aynen öyleyim. Yol, ekmek, su derken onu kastetmiştim. Siz ve ben gibi sürekli Kur’an anlatan ve yazanlar çok dahi dikkatli olmalı kardeşim… Bi’l mukabele. Hayatınızda sizi hiç eleştirmemişler dostunuz değildir. Eleştirmeyenlerden değil; eleştirenlerden kavi dost çıkar”

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi