Vali’den Hamursuz ve Paskalya Bayramı mesajı

Dinler
Hatay Valisi Ercan Topaca, Musevilerin Hamursuz ve Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı yayımladığı mesajla kutladı.  Topaca, valilik sitesindeki mesajında, Musevilerin&nb...
EMOJİLE

Hatay Valisi Ercan Topaca, Musevilerin Hamursuz ve Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı yayımladığı mesajla kutladı. 

Topaca, valilik sitesindeki mesajında, Musevilerin esaretten kurtularak özgürlüklerine kavuşmalarının anısına kutladıkları Hamursuz Bayramı’nda, Musevilerin coşkusunu en içten duygularla paylaştıklarını belirtti. 

Tüm inançlara saygıyı ve hoşgörüyü esas alan bir anlayış ile dün olduğu gibi bugün de vatandaşların hep birlikte bu bayram coşkusunu yaşamalarının kendilerine mutluluk verdiğini kaydeden Topaca, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Binlerce yıldır barış, kardeşlik ve birliktelik duyguları içerisinde ilimizin geleceğine sağlam adımlarla ilerlememizde temel taşlardan biri olarak kabul ettiğimiz inanç çeşitliliğimiz, bizi daha güzel noktalara ulaştırmaktadır. Geçmişten bugüne ilimizin kültürel değerlerini zenginleştiren, ilimizde mevcut hoşgörü iklimini daha da pekiştiren bayram günleri, tüm farklılıkların karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde bir arada kutlandığı müstesna günlerdir. İlimizde bunun en güzel örnekleri görülmektedir. Bu güzel örneklerle güçlenen sevgi, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin aynı coşku ve heyecan ile gelecek kuşaklara aktarılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunu, tarihin en eski çağlarından beri başarmış olan Hataylı hemşehrilerimiz, daha mutlu ve müreffeh bir geleceğin kurulması yolunda da başaracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, hiçbir ayrım gözetmeden yüzyıllardır bu topraklarda bir arada yaşadığımız Musevi vatandaşlarımızın Hamursuz Bayramını en samimi duygularla kutlar, birlik, beraberlik ve kardeşlik dolu huzurlu günler dilerim.”

– Paskalya Bayramı – 

Bayramların tüm kültürlerde, tüm inançlarda, insanların mutlu olduğu, dargınlıkların unutulduğu güzel günler olduğunu aktaran Topaca, bu müstesna günlerden biri olarak kabul edilen Hristiyan vatandaşlarının Paskalya Bayramı’nı en samimi duygularla kutladığını bildirdi.

“Asırlardır her türlü güçlüğü birbirimize destek olarak aşmayı yaşam biçimi haline getirmiş bir il olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Topaca, şunları kaydetti:

“İlimiz üç semavi dinin kardeşlik, barış ve hoşgörü içinde birlikte yaşadığı ender şehirlerdendir. Yüzyıllardır etnik, kültürel ve dini yapısı itibariyle bir arada, uyum içinde yaşayan, hoşgörünün sözde kalmadığı, dünyada eşine az rastlanabilecek örnek bir şehirdir. Hatay halkı olarak bizler birlikte güzeliz. Tıpkı farklı renkte taşların oluşturduğu bir mozaik tablo gibi, farklılıklarımızla güzel ve güçlü bir bütünüz. Bugüne kadar yaşattığımız hoşgörü kültürünü bizden sonraki kuşaklara da aktarmak hepimizin ortak gayesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Hristiyan aleminin Paskalya Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, ilimiz genelinde yaşayan Hristiyan vatandaşlarımıza barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi