Mescid-i Aksa Tehlikede!

Dinler
İHH İnsani Yardım Vakfı, Araştırma ve Kültür Vakfı, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Medeniyet İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği, Mirasımız Derne...
EMOJİLE

İHH İnsani Yardım Vakfı, Araştırma ve Kültür Vakfı, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), MAZLUMDER İstanbul Şubesi, Medeniyet İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği, Mirasımız Derneği ve İnsan ve Medeniyet Hareketi’nden oluşan İstanbul Barış Platformu tarafından düzenlenen Mescid-i Aksa Sempozyumu 25 Nisan 2009 Cumartesi günü Zeytinburnu Sanat ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sempozyuma akın eden yüzlerce kişi sadece oturumların yapıldığı salonu değil tüm kültür merkezini doldurdu. Salondan taşan katılımcılar sempozyumu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nin giriş bölümüne yansıtılan ekrandan takip etti. Bölgeden gelen konuşmacıların tebliğlerinde simultane çeviri hoparlörlerden dışarıya verildi. Katılımcıların büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturması ise dikkat çekiciydi. Sempozyumu düzenleyen birliğin üyelerinden olan Mirasımız-Der, salonun girişinde Mescidi Aksa’nın çevresindeki kazı çalışmaları ve bu çalışmaların bölgeye verdiği tahribatı anlatan bir fotoğraf sergisine yer verdi.

MESCİD-İ AKSA SEMPOZYUMU FOTO-GALERİ

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail’in kazı çalışmaları sebebiyle her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Mescid-i Aksa’ya dikkatleri çekmek ve bu kutsal mabedin yıkılmasını önlemek için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte böyle bir sempozyumu düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

Yıldırım’dan sonra söz alan AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ve Filistin Türkiye Büyükelçisi Nebil Maruf konuşmalarında İslam dünyasının Kudüs’e yeteri kadar sahip çıkmadığını vurguladı. Protokol konuşmalarından sonra 48 Toprakları İslam Hareketi Başkanı Şeyh Raid Salah’ın başkanlığında ilk oturum başladı.

Art arda üç oturumun gerçekleştiği akşam 18.30’a kadar devam eden sempozyumda bölgeden gelen gözlemciler, tebliğlerinde İsrail’in Kudüs’ü adım adım ele geçirme planlarını belgelerle ortaya koyarak, İsrail’in sadece Mescid-i Aksa’yı değil, diğer Osmanlı ve İslam eserlerini de ortadan kaldırmaya çalıştığını anlattılar.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme