Kutsal Topraklara Hızlı Tren

Dinler
İslam aleminin kutsal toprakları olan Mekke ve Medine, hızlı tren hattı ile bağlanacak. Saatteki hızı 360 kilometreye kadar çıkabilen trenlerin sefer yapacağı hattın 2012 yılında işlevsel hale gelmesi...
EMOJİLE

İslam aleminin kutsal toprakları olan Mekke ve Medine, hızlı tren hattı ile bağlanacak. Saatteki hızı 360 kilometreye kadar çıkabilen trenlerin sefer yapacağı hattın 2012 yılında işlevsel hale gelmesi bekleniyor.

Bu 2 kutsal kent arasındaki istasyonların tasarımının İngiliz Norman Foster firması tarafından yapılacağı ve "ultra-modern" donanıma sahip olacağı açıklandı. Nisan ayında ilk etap için anlaşma imzalanırken, projenin diğer karakteristik özellikleri konusunda henüz net bir veri yok ve projede yer alacak diğer şirketlere ilişkin karar alınmamış durumda.
Ancak bilinen tek gerçek, projenin tamamlandığı anda her yıl yaklaşık 3 milyon hacı adayının ziyaret ettiği Mekke ve Medine arasındaki mesafenin önemli ölçüde kısalacağı ve hat üzerinde işletilecek trenlerin saatte yaklaşık 300 kilometre hızla seyredeceği.

Bu arada projenin bazı engellerin bulunduğuna dikkat çeken Haramain Demiryolu proje sorumlusu Salim Ahmed, iki kent arasındaki hava sıcaklıkları arasında önemli bir fark var. Bu değerler 0 ile 50 derece arasında. Ancak tüm bu koşullara uygun bir hat inşa edilecek" dedi. Ahmed, haremlik-selamlık uygulaması ile ilgili gelen sorular karşısında, böyle bir uygulamayı öngörmediklerini, ancak hat üzerinde işletilecek trenlerde 1. ve 2. sınıf ayrımının bulunacağını dile getirerek, haremlik-selamlığın Suudi Arabistan’da zaten doğal olarak oluştuğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan Suudi Arabistan, demiryolu ağını yenilemek için yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırım yaparken, Katar ve Kuveyt de bu iş için 10’ar milyar dolarlık bütçe ayırmış durumda. Ahmed’e göre 20 yıl içerisinde Körfez ülkelerinde demiryolu ulaşımında ciddi bir değişim gözlenecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi