İmamların Rahatı Kaçacak

Dinler
Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin yükselme ve tayin yönetmeliğini değiştirdi. 90 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeye göre aynı yerde 5 yıl görev yapan imamlar rotasyona tabi tutulabilecek....
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin yükselme ve tayin yönetmeliğini değiştirdi. 90 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeye göre aynı yerde 5 yıl görev yapan imamlar rotasyona tabi tutulabilecek. İmam ve müezzinlerin yer değiştirmesine, il ve ilçe müftülerinden oluşan komisyonlar karar verecek. Görev değişimleri il sınırları içinde olacak.

Komisyon iller arası tayin yapamayacak. Düzenleme ile imam ve müezzinlerin çok uzun yıllar aynı yerde görev yapmasının önüne geçilecek. Uygulamanın 5 yılı dolan herkesin zorunlu olarak yer değiştireceği şeklinde anlaşılmaması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, "Kimin devam edip kimin yer değiştireceğine komisyon karar verecek." dedi.

Uygulama, 2010 yılı Haziran ayından itibaren başlayacak. İlk önce hakkında şikâyet bulunan ve 10-15 yıl aynı yerde görev yapan din adamları yer değiştirmeye tabi tutulacak. Halen Diyanet’te uygulanan sistemde din adamı istemediği sürece tayin edilmiyor. Çok sayıda imam ve müezzin, göreve başladığı camiden emekliye ayrılıyor.

Teşkilata hareketlilik getirmek istediklerini kaydeden Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, özellikle taşrada görev yapan personelin önünü açmak istediklerini, meslekî bilgi ve tecrübeyi ödüllendirecek bir sistem kurduklarını ifade etti. Diyanet yeni sistemle çalışanlarına yönelik performans düzenlemesi de getiriyor. Buna göre din adamları, en geç iki yılda bir sınava tabi tutulacak. Bu sınava girmeyen görevli, nakil talep edemeyecek. Sınavda elde edilen başarının yanı sıra kıdem, eğitim, nitelik ve performans yer değiştirmede esas teşkil edecek.