Hollanda’da Kutlu Doğum Coşkusu

Dinler
Hollanda‘daki Türk sivil toplum kuruluşları, bu yıl bir ilke imza atarak, Kutlu Doğum’u Amsterdam Arena Stadı’nda kutladı. Hollanda Diyanet Vakfı‘nın (HDV) öncülüğünde düzenlen...
EMOJİLE

Hollanda‘daki Türk sivil toplum kuruluşları, bu yıl bir ilke imza atarak, Kutlu Doğum’u Amsterdam Arena Stadı’nda kutladı. Hollanda Diyanet Vakfı‘nın (HDV) öncülüğünde düzenlenen ve yedi farklı kesime ait federasyonun desteklediği dev organizasyona Hollanda’nın yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen 40 bin kişi katıldı.

Arena Stadı’ndaki program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açış konuşmasını Lahey Din Hizmetleri Müşaviri Bülent Şenay yaptı. Şenay, camilerin Avrupa’da huzurun, minarelerin ise birliğin simgesi olduğunu söyledi. Kutlu Doğum coşkusunun Arena’da yaşanışının Hollanda’da var olan din özgürlüğünün en güzel ifadesi olduğunu belirten Şenay, bu toplantının yarınlar için bir ümit kaynağı olduğunu anlatarak şunları söyledi: "Modern çağda Peygamber sevgisi, modern topluma samimiyetin, insan sevgisinin, dostluğun, ‘yaradılanı sev Yaradan’dan ötürü’ anlayışının, iyiliğin ve ihlasın hatırlatılmasıdır. ‘Birbirinizi sevin, buğzetmeyin, sırt dönmeyin, küçüklere merhamet büyüklere saygı gösterin, kolaylaştırın güçleştirmeyin’ diyen Peygamber’in izinden giden insanlardan hiç kimseye zarar gelmez. Kur’an-ı Kerim, başkalarının kutsalına saygıyı emreder. Müslümanların, kendi kutsallarına birazcık da olsa saygı istemeleri haklarıdır. Bugün anlamlı bir gün. Müslümanlar 50 bin kişi toplanıp kendi manevi beraberliklerini coşkuyla kutlayabiliyorlar. İşte yarınların Hollanda’sı budur. Özgür ve huzurlu. Müslümanlar ve Türk toplumu Hollanda’da ve Avrupa’da huzurun ve güvenin garantisidir. Avrupa’da ‘fitne’ istemiyoruz, barış, huzur ve kardeşlik istiyoruz."

HOLLANDA HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜRLER

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise iyilik ve güzelliğin adı ve simgesi olan Peygamber Efendimiz’in (sas) bir ahlak abidesi olduğunu anlattı. Umudu tükenenlerin Efendimiz’in bağrında çiçek açtığını söyleyen Bardakoğlu, "Rabb’imiz hepimizi ayrım olmadan Peygamber’imizin sancağı altında toplar inşallah." dedi.

Ali Bardakoğlu, Arena Stadı’nı dolduran 40 bin kişiye şöyle seslendi: "Bu toprakların asli unsurlarsınız, geri gidecek değilsiniz. Hollanda hükümetini de tanıdığı özgürlüklerden ve inançlara olan saygısından dolayı tebrik ediyorum. İslam ve Müslümanlara karşı zaman zaman önyargılar ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda tek çare özgürlükleri daha da artırmaktır. Bir arada sulh içinde yaşamanın yolu özgürlüklerden geçiyor. Avrupa’da İslamofobi’nin oluşmasında yanlış ve eksik tanınmanın da etkisi var. Bu yüzden Müslümanlar dinlerini daha iyi yaşayıp tanıtmalı."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme