Hacı Adaylarını Klima Hasta Ediyor

Dinler
Hacı adaylarına sağlık hizmeti vermek amacıyla Mekke ve Medine‘de kurulan 170 yatak kapasiteli 2 hastane, 5 sağlık merkezi ve 24 sağlık ocağından şimdiye kadar yaklaşık 45 bin hacı adayı yararla...
EMOJİLE

Hacı adaylarına sağlık hizmeti vermek amacıyla Mekke ve Medine‘de kurulan 170 yatak kapasiteli 2 hastane, 5 sağlık merkezi ve 24 sağlık ocağından şimdiye kadar yaklaşık 45 bin hacı adayı yararlandı. Hacı adaylarının büyük çoğunluğu, sürekli çalıştırılan klimalardan hasta oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Sağlık Ekip Başkanı İlyas Serenli, hasta hacıların hac görevini tamamlamaları için gerekli kolaylığın sağlanacağını söyledi.

Serenli, Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 Hac Organizasyonu kapsamında Mekke’de 150 yatak, Medine’de 50 yataklı 2 hastane ile 5 sağlık merkezi, 24 sağlık ocağı oluşturduğunu, 450 sağlık personelinin hizmet verdiğini bildirdi.

Hastalanan hacı adaylarına 24 saat boyunca sağlık hizmeti sunuluyor, ambulans tahsis ediliyor ve ilaçları karşılanıyor.

Ayrıca, diyaliz hastalarının Suudi Arabistan’daki diğer hastanelerden sağlık hizmeti almaları sağlanıyor.

SALGIN HASTALIK YOK

Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Hastanesi Başhekimi Dr. Hamit Doğan, önceki yıllarda domuz gribi gibi salgın vakalarının olduğunu anımsatarak, bu yıl herhangi bir salgın hastalığın bulunmadığını bildirdi.
 

Doğan, önceki yıllarda hacı adaylarında rastlanan hastalıkların tespit edilerek, bu yıl Hacca gelecek görevli sağlık personeline bu hastalıklarla ilgi eğitim verildiğini söyledi.

Bu yıl hac için müracaat eden en yaşlı 5 bin kişinin, kura dışında tutularak hacca getirilmesi nedeniyle, sağlık hizmeti alan hacı adaylarının sayısında artış olmasının beklendiğine dikkati çeken Doğan, önceki yıl hasta sayılarına bakıldığında bazı hasta hacı adaylarının birden çok sağlık hizmeti aldığını kaydetti.

HASTALIKLARIN NEDENİ KLİMA

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da gribal enfeksiyondan kaynaklanan hastalıkların görüldüğünü bildiren Dr. Doğan, şimdiye kadar sağlık hizmeti verilen yaklaşık 45 bin hacı adayının büyük çoğunluğunun aynı şikayetle hastanelere başvurduğunu kaydetti.
 

Hipertansiyon ve şeker gibi hastalığı bulunan hacı adaylarının, bu hastalıktan kaynaklanan rahatsızlıkları sonucu tedavi aldığına değinen Doğan, ”Şimdiye kadar sağlık hizmeti verdiğimiz hacı adaylarının büyük çoğunluğunun hastalığı klimalardan kaynaklı. Sıcak havada terledikten sonra klimalarla soğutulmuş araçlara binen veya klima çalışan kapalı yerlere giden hacılarda rahatsızlık meydana geliyor. Klimalar hemen herkesi etkiliyor” diye konuştu.
 

Doğan, klimalardan kaynaklı hastalıkların önlenmesi için klima filtrelerinin en az yılda bir kez değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

”EFOR KAPASİTELERİNİ ZORLUYORLAR”

Doğan, Türkiye’de sağlık şikayeti bulunan bazı hacı adaylarının ise sağlıklı olduğuna dikkati çekti.
Kabe’yi tavaf etmeleri nedeniyle yapılan yürüyüşün sağlığa olumlu etkisi bulunduğunu belirten Doğan, ”Biz Türkiye’de de yürüyüş yapılmasını tavsiye ediyoruz. Burada yürüyerek yapılan ibadetler, bazı hastaların şikayetlerinin azalmasına yol açıyor” diye konuştu.

Doğan, bazı hacı adaylarının ise kapasitelerinin üzerinde bir yürüyüş yaptığını belirterek, ”Bazı hacı adayları efor kapasitelerini çok zorluyor” dedi.

HACI ADAYLARI MEMNUN

Hastalanan hacı adayları, otellerindeki kafile başkanları tarafından görevliler refakatinde araçlarla hastaneye gönderiliyor. Durumu ağır olan hastalar ise donanımlı ambulanslarla en yakın sağlık merkezine taşınıyor.

Hekimler ile sağlık personelinin Türkiye’den gelmeleri nedeniyle dil sorunu yaşamayan hastalar, buradaki hastanelerden aldıkları hizmetten memnun olduklarını dile getirdiler.
Hacı adaylarının Hac Kimliğinde bulunan barkod sayesinde anında otomatik kayıt yaptırılan hastalar, vakit geçirilmeksizin muayene olabiliyor. Hastanelerde oluşturulan eczaneler sayesinde de ilaçlar anında ücretsiz bir şekilde hastalara veriliyor.

Sağlık çalışanları ise gelen hastaların Türk olması nedeniyle kendilerini gurbette hissetmediklerini, kutsal topraklarda hizmet vermenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdiler.

AMBULANSLAR ARAFAT’A HASTA TAŞIYACAK

Sağlık ekipleri, hacı adaylarının muayene, tedavi ve ilaç hizmetlerinin yanı sıra, hacı olmaları için de çalışacak.

Yatarak tedavi gören hasta hacı adayların Haccın farzlarını yerine getirmelerine yardımcı olunacak. Haccın farzlarından olan Arafat’a çıkışta, yatan hastalar 15 donanımlı ambulansla Arafat bölgesine taşınacak.

Arafat’ta kurulacak sağlık çadırlarında, hizmetler kesintisiz sürdürülecek. Hastalara hizmet verilecek çadırlar, klimalarla serinletilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme