Diyanet’in Örneği Cem Karaca

Dinler
Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle çocuklara dini eğitim verilirken şiddet, zorlama veya korku gibi yöntemlere başvurulmamasını, bu tür uygulamaların ‘kişiyi dinden soğutacağı’ uyarısınd...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle çocuklara dini eğitim verilirken şiddet, zorlama veya korku gibi yöntemlere başvurulmamasını, bu tür uygulamaların ‘kişiyi dinden soğutacağı’ uyarısında bulundu ve ünlü sanatçı Cem Karaca‘nın çocukluk yıllarında yaşadığı bir olayı örnek gösterdi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Aydın tarafından kurumun aylık dergisinde yayınlanan makalede, Cem Karaca‘nın sağlığında anlattığı anısı kendi ağzından şöyle aktarıldı: ‘Yedi yaşlarında camiye gittim. Dizimde ağrı olduğu için bir ayağımı uzatmıştım. Birden yaşlı bir adamın ayağıyla ayağıma vurmasıyla irkildim. Sonra haşin bir ifadeyle ‘utanmıyor musun, Allah’ın evinde ayağını uzatmış oturuyorsun, kalk’ gibi sözlerine muhatap oldum. Kalktım ve ancak yetmiş sene sonra camiye dönebildim.’ Prof. Aydın, makalesinde bu örneği verdikten sonra ‘Hakaretle, korkutarak, sert bir tutum takınan bir hoca, öğrencisini Kuran’dan da soğutabilmekte. Din eğitimi sürecinde atılan iyi niyetli bir adım büyük olumsuzluklara neden olabilmekte’ dedi.