Devlet inançlara eşit muamele yapmalı

Dinler
Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen 6. Uluslararası Anadolu İnanç Önderleri Toplantısı’nda konuşan Cem Vakfı Kurucu ve Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, 18 ülkeden...
EMOJİLE

Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen 6. Uluslararası Anadolu İnanç Önderleri Toplantısı’nda konuşan Cem Vakfı Kurucu ve Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, 18 ülkeden inanç önderinin katılımıyla yapılan toplantının, kardeşliğe, sevgiye ve barışa vesile olması temennisinde bulundu.

İntihar saldırılarıyla masum insanları öldüren, kılıçla bir insanın başını keserek ciğerini yiyen bir zihniyetin İslam ile hiçbir ilgisinin olamayacağını vurgulayan Doğan, “İslam, gerçekten Tanrı aşkına baş kesip, insan eti yemek midir? diye sordu.

Doğan, ülkenin asli unsurları olarak Alevilerin hak ve hukuklarının yeni Anayasa’da yer almasının bir talepten öte toplumsal barış adına bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

“İnançlar karşısında eşit olunmalı”

Türkiye’deki her kesimin inançlarını özgürce yaşayabilmeleri için gerçek laik ve demokrasinin şart olduğunu anlatan Doğan, “Devletin, inançlar karşısında tarafsız olması ve inançlara eşit muamele yapması gerekir. Bugünkü uygulamada gördüğümüz gibi herkesten vergi toplayıp, yalnız Sünni İslam’ı temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığına her yıl milyarlarca dolar tahsis etmek ahlaksızca bir uygulamadır” diye konuştu.

Mevcut uygulamanın kin ve nefret ortamına zemin hazırladığını ifade eden Doğan, “Bu çarpık ve çağ dışı devlet anlayışı yeni Anayasa ile yeniden düzenlenmeli. Genel bütçeden din hizmetlerine pay ayrılacaksa bu pay tüm inanç grupları arasında adaletle hakça paylaştırılmalıdır” dedi.

“Aynı geminin yolcusuyuz”

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de Türkiye’de toplumun farklı inanç ve düşüncelere sahip olduğunu, ancak herkesin aynı gemide yolculuk ettiğinin de bilinmesi gerektiğini söyledi.

Özgündüz, “Birlikte yaşamak, bu ülkenin külfetini beraber taşımak ve nimetini beraber paylaşmak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız” diye konuştu.

Tüm inanç kesimlerine eşit muamele edilmesi gerektiğini vurgulayan Özgündüz, “Ülkede herkes kendisini eşit görsün. Dairelerde, okullarda, üniversitelerde, bürokraside, parlamentoda, kabinede bunu görsün. Türkiye bu ayıptan kurtulsun, biz eşit vatandaşsak her yerde eşitliğimizi yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi