Cami Bahçesinde Teravih

Ramazan ayının yaza gelmesiyle teravih namazları cami bahçelerinde kılınmaya başlandı. Başta Gaziantep olmak üzere sıcaklığın yüksek olduğu Adıyaman, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi Güneydoğu illerindeki bazı camilerde teravih namazları cami avlusunda eda ediliyor. Cemaat terlemeden namaz kılmanın huzurunu yaşarken, klimaların harcadığı enerjiden de tasarruf ediliyor.

Gaziantep’te namazın dışarıda kılındığı camilerin başında Kemal Akınal Camii geliyor. Namaz için ses sistemi akşamları avluya taşınıyor. Caminin bahçesi, her gün yıkanıyor. Teravih için kadınlara da caminin hemen yanındaki parkta özel bir bölüm oluşturuldu. Serin havada kılınan teravih, okunan salât ve selamların ardından dua ile son buluyor.

Gaziantep‘teki Eruslu Camii’nin yanı sıra Adıyaman İl Müftülüğü Mescidi de dışarıda teravih kılınan mekânlardan. Adıyamanlılar, Müftülük Mescidi’ndeki bu uygulamaya yoğun ilgi gösteriyor. Mescidin bahçesi yatsı ezanının okunmasıyla doluyor. Adıyaman İl Müftülüğü Şube Müdürü Mehmet Emin Alkayış, açık havada namaz kılmaya mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Kemal Akınal Camii imamı Faysal Ateş ise bahçede teravih teklifinin cemaatten geldiğini ifade ediyor.