Papa Türkiye’den Mevlevilerle görüştü

Din Adamları
Genel kabul oturumunda Papa Franciscus, evliliğin kutsallığı ve kadın-erkek ilişkilerine yönelik mesaj verdi.   Farklı milletlerden pek çok kişinin katıldığı genel kabul oturumuna İstanbul’daki F...
EMOJİLE

Genel kabul oturumunda Papa Franciscus, evliliğin kutsallığı ve kadın-erkek ilişkilerine yönelik mesaj verdi.  

Farklı milletlerden pek çok kişinin katıldığı genel kabul oturumuna İstanbul’daki Fransisken rahiplerinin daveti üzerine dinlerarası diyalog (!) kapsamında Roma’ya bir gösteri için gelen Galata Mevlevihanesi Postnişini Dede Nail Kesova ile semazen Murat Kanberi de katıldı. 

Kabule Türkiye’den dervişlerin de katıldığı anons edilerek özel olarak teşekkür edildi. Papa da Türkiye’den gelenleri selamladığını söyledi.

Papa Franciscus, oturum sırasında Nail Dede ve semazen Kanberi ile bir süre sohbet etti.

Oturumun ardından Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Dede Nail Kesova, Papa’nın bugünkü kabulüne katılmalarının tesadüf olduğunu belirterek, “Bu akşam burada programımız var. Sema törenimiz var. Bizim mesajımız belli. Atatürk’ün dediği gibi yurtta sulh cihanda sulh. Biz aşk, sevgi için geldik. Mevlana bizim efendimiz. Onun, ‘Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz’ sözünden hareketle bizim işimiz gönül işi, sevgi işi. Nerede savaş, kavga, gürültü, biz orada yokuz” dedi.

Kesova, Papa Franciscus’un kendisine ne söylediğinin sorulması üzerine, “Bütün ülkelerde sulh olsun, dedim. O da ‘evet’ diyerek tasdik etti” yanıtını verdi.

Galata Mevlevihanesi Musiki ve Sema Topluluğu, bu akşam Roma’daki Branccacio Tiyatrosu’nda Romalılara sema gösterisi sunacak.