Mursi’nin idam kararına tepkiler

Stklar
AK Parti Ankara İl Başkanlığı üyesi bir grup Mısır Büyükelçiliği önünde kararı protesto etti. Grup adına açıklama yapan AK Parti Ankara Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Enes Günay, Mursi’nin siy...
EMOJİLE

AK Parti Ankara İl Başkanlığı üyesi bir grup Mısır Büyükelçiliği önünde kararı protesto etti. Grup adına açıklama yapan AK Parti Ankara Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Enes Günay, Mursi’nin siyasi otoritenin baskısıyla yargılandığını belirtti.

Günay, “Mısır mahkemeleri, gerek milli gerekse milletlerarası hukuku hiçe sayarak, bu utanç verici kararı vermiş bulunmaktadır” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri de büyükelçilik önünde kararı protesto etti. Grup adına açıklama yapan Ankara Şube Başkanı Hasan Karaman da cezanın bir askeri cunta tarafından verildiğini dile getirdi. Karaman, “Bu idam kararları ve cezaların hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır” diye konuştu.

İstanbul

Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri de Mursi’nin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Akşam namazı sonrası Fatih Camisi avlusunda toplanan gruptakiler, “Müslüman zulme boyun eğmez”, “Katil Sisi, seninleyiz Mursi”, “İstanbul’dan İhvan’a direnişe bin selam” ve “İslam ümmeti kabul etmez zilleti” sloganları attı.

Kefen giyen gruptakiler, “Yaşayan şehitlere selam olsun” ve “Kardeşlerin cellatların elinde, ayağa kalk Türkiye” yazılı pankartlar taşıyarak, Saraçhane Parkı’na yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Anadolu Öğrenci Birliği basın sözcüsü Ebubekir Gündüz, halkın yüzde 52 oyuyla seçilerek başa gelen Mursi’nin önderliğindeki yönetimin daha birinci yılını doldurmadan tanklar ve toplarla yok edildiğini söyledi.

Gündüz, “70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanlar, ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı, selameti ve huzuru çok gördüler” ifadelerini kullandı.

Özgürlük ve adaletin yalnız birilerinin değil, tüm insanlığın hakkı olduğuna dikkati çeken Gündüz, “Dünyanın neresinde olursa olsun her dinden ve ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, Mısır’daki 106 masum insanın idam kararını veren ve destek olan tüm darbecileri lanetliyoruz” şeklinde konuştu.

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Ramazan Beyhan da bu idam kararlarının sorumlusunun sadece Sisi ve cuntası olmadığını kaydetti.

Beyhan, “Bu vahşetin ortakları arasında BM’nin daimi temsilcileri de vardır. Darbeye darbe demeyi çıkarlarına aykırı bulan ABD ve AB ülkelerinin ellerinde Mısırlı mazlumların kanları vardır” dedi.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Kayan ise “Onurlu insanların özgürlüğü için hayatlarını ortaya koyan ve büyük bedeller ödeyen kardeşlerimizi selamlamak ve onları idama mahkum edenleri lanetlemek için buradayız” diye konuştu.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ile Anadolu Gençlik Derneği üyeleri de Mursi’nin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Mısır’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan gruptakiler, Mursi’nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler ve “Katil Sisi, seninleyiz Mursi” sloganlarıyla idam kararına tepki gösterdi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme