İmam hatip okullarının kuruluşunun 64. yıl dönümü

ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, ” “64. yılını kutladığımız imam hatip okullarımızın kıyamete kadar nice asırları Kur’an’ın ve İslam’ın nuruyla aydınlatmasını ve insanlığın ruhunu ve gönlünü bu aşkla kuşatabilmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bekiroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, imam hatip okullarının milletin imanını ve ruhunu yıkayacak hocanın kalmadığı bir dönemde milletin ruhuna bir cemre gibi düştüğünü ifade etti.

Milletin talebi, ısrarı ve mücadelesiyle 13 Ekim 1951’de İstanbul başta olmak üzere 7 değişik ilde imam hatip okullarının açıldığını hatırlatan Bekiroğlu, şunları aktardı:

“Milletin, sahiplenip teveccüh göstermesiyle ve bizzat inşa etmesiyle her geçen gün bu okulların ve öğrencilerinin sayısı artmıştır. Zaman zaman engellemelere rağmen ‘milletin çimentosu’ olan bu okullar her dönemde bir bütünün parçası olarak eğitimde temel ihtiyaç olarak var olmuş, edebiyattan sanata, spordan siyasete birçok alanda yetiştirmiş olduğu ilmiyle amil başarılı insanlarla ülkemize ve milletimize yeni ufuklar açmıştır.”

Halit Bekiroğlu, son dönemlerdeki gelişmelerle imam hatip okullarının yeniden cazip hale geldiğini ifade ederek, okulların açılmasında emeği geçenleri hayırla yad ettiklerini vurguladı.

Bu okulların açılmasında emeği geçen başta Celaleddin Ökten’i ve zamanın Milli Eğitim Bakanı Merhum Tevfik İleri olmak üzere herkesi rahmetle andıklarını dile getiren Bekiroğlu, şunları kaydetti:

“Bu güzide okulların temelini atan İlim Yayma Cemiyeti’nin 68 kurucusunu, okulların yapımında bizzat çalışan, ihtiyaçları için çocuğunun nafakasından keserek bu eğitim yuvalarına harcayan, kızının çeyiz parasını, kendisinin kefen parasını bu okullar var olsun diye bağışlayan analarımızı, sırtında erzak taşıyarak Asım’ın nesli olacak bu okulların öğrencilerini destekleyen bütün ÖNDER ve öncülerimizi minnetle yad ediyor vefat edenleri rahmetle anıyoruz.” 

Değişen dünya şartları karşısında imam hatip okullarına olan ihtiyacın giderek arttığını vurgulayan Bekiroğlu, bu okullarla insanları buluşturmayı her zamankinden daha fazla önemsediklerini belirtti.

Bekiroğlu, imam hatip okulu mezunu olmaktan kıvanç duyduklarını aktararak, “64. yılını kutladığımız imam hatip okullarımızın kıyamete kadar nice asırları Kur’an’ın ve İslam’ın nuruyla aydınlatmasını ve insanlığın ruhunu ve gönlünü bu aşkla kuşatabilmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz” ifadesini kullandı.