Zaman Yazarından Özdemir’e Yanıt

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Radikal yazarı Cüneyt Özdemir, Zaman yazarı Mümtaz’er Türköne’yi ağır sözcüklerle eleştirdi. “Türköne eyleme katılan gençleri marjinal solun sınırında gezmekle s...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Radikal yazarı Cüneyt Özdemir, Zaman yazarı Mümtaz’er Türköne’yi ağır sözcüklerle eleştirdi. “Türköne eyleme katılan gençleri marjinal solun sınırında gezmekle suçluyor ve hepsine hasta diyor” diyen Özdemir, yazısının devamında ise” asıl patolojik olan, üniversitede eylem yapan gençleri suçlamaktır” ifadelerini kullanıyor. Yazısının ilgili bölümünü, “Bu kafa yapısını değiştirmedikten sonra değil Mümtaz’er, her biriniz Mümtaz general olsanız bir şey değişmez! Patolojikmiş…” ifadeleri ile bitiren Özdemir’in kendisi hakkında ki ifadelerini sorduğumuz Türköne ise söylenen sözlerin hakaret ve aşağılama olduğunu, ne orada bulunan tek tek öğrencilere ne de ideolojilere değil şiddeti bir yöntem olarak benimseyen her siyasal ideolojiye hastalıklı dediğini söyledi.

BU SÖZLERE CEVAP VERİLMEZ

Zaman Gazetesi Yazarı Mümtaz’er Türköne:

Bu sözler hakaret ve aşağılama… Bunlarla ilgili cevap verilmez. Cevap verilecek şeyler değil. Ciddiye almıyorum. Ben şunu söylüyorum yani söylediğim şeyi tekrarlayayım. Siyasi yöntem olarak şiddeti benimsemiş olan gruplar bir araya geldiler ve böyle bir eylem yaptılar.  Eylemin stratejisi de polisi şiddet kullanmaya zorlamaktı. Polis dirençle karşılaştığı zaman zor kullanmak zorunda ve biraz da aşırı şekilde orantısız güç kullandı ve ortaya bu manzaralar çıktı. Ama bu gösteriyi düzenleyenlerin amacı zaten bu manzaraların oluşmasıydı.  Hiç kimsenin oyuna gelmemesi lazım…  Burada şiddet örgüsüne girişen herkes bu gençlerin eylemini, protestosunu polise attığı dayakları masum gösteren herkes bu şiddete ortak olur. Ben buna dikkat çekmek istiyorum. Polisin uyguladığı şiddet haksız bir şiddet… Fakat bu gençlerin orada bulunmasının amacı zaten bu şiddeti yaratmak… Bunlar masum gençlik hareketleri, gençlik protesto eylemleri değil düpedüz şiddet gösterileri. Hiç kimse de bize bunları masum göstermeye çalışmasın.

ŞİDDET KULLANAN HERKES HASTADIR

Siyasal amaçlarına ulaşmak için şiddet kullanmayı bir patoloji yani hastalık olarak niteliyorum. Burada kişiler, gruplar değil siyasi olarak şiddeti benimseyen herkes patolojik durumdadır, hastadır.  Şiddet yöntemleri ile amacına ulaşmaya kalkan herkes hastadır, psikiyatrik tedaviye, yardıma ihtiyacı vardır. Şiddet ile hiçbir yere varılmaz. Şiddet gelir kendine vurur insanın. Ve bu şiddet yöntemlerinin bir hastalık durumu olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Sadece yaptığım bu. Sanırım buradan da şöyle bir sonuç ortaya çıkması lazım: Ne orada bulunan tek tek öğrencilere ne de ideolojilere hasta demiyorum. Ama şiddeti bir yöntem olarak benimseyen her siyasal ideoloji hastalıklıdır. Bunu benimseyen kişilerde mutlaka tedavi görmesi gereken hasta tiplerdir. Bunu da tekrarlıyorum.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme