Zam kirliliği

Olaylar
Kim olduğu bilinmeyen ‘bir yetkili’ye dayandırılan zam haberleri vatandaşın kafasını karıştırdı. Sigara ve otomobilden sonra şimdi de gaz zammı iddiası yayıldı. Türkiye bir süredir önümüzd...
EMOJİLE

Kim olduğu bilinmeyen ‘bir yetkili’ye dayandırılan zam haberleri vatandaşın kafasını karıştırdı. Sigara ve otomobilden sonra şimdi de gaz zammı iddiası yayıldı.

Türkiye bir süredir önümüzdeki günlerde ‘büyük zamlar’ olacak haberlerini konuşuyor. Kaynağı genellikle ‘bir yetkili’ ya da ‘bir bürokrat’ şeklinde belirtilen bu zamlarla ilgili resmi ağızlardan hiçbir açıklama gelmemesine rağmen, fiyatların hangi oranda artacağı bile yazılmaya başlandı.

‘GAZ YÜZDE 10-15 ARTACAK’
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir haberde, Maliye Bakanlığı’nda 10 milyar liralık ek gelir getirecek bir zam paketi hazırlandığı duyurulmuştu. Buna göre; sigara, tapu harcı ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilave vergi artışı geleceği anlatıldı. Ayrıca otomobilde ÖTV ve MTV’nin de zamlanacağı yazıldı. Haberlerde bu konuda siyaseten bir karar verilmediği yer aldı. Bu kararların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağı da öne sürüldü. Maliye bürokratlarının hazırladığı iddia edilen bu zam paketi ile ilgili tartışmalar sürerken; bu kez ‘bir yetkili’ kaynak gösterilerek, doğalgaza ve ardından elektriğe zam yapılacağı iddiası ortaya atıldı. Haberde, zammın Ekim’de yapılacağı ve oranının yüzde 10- 15 olarak uygulanacağı da yazıldı. Söz konusu ‘bir yetkili’, zamma gerekçe olarak da BOTAŞ’ın maliyetinin altında satış yapıp zarar ettiğini gösterdi. Ayrıca doğalgaza yapılacak zammın elektriğe de yansıyacağı belirtildi. Daha önceki haberlerde olduğu gibi, bu haberde de son kararın Başbakan Erdoğan tarafından verileceği ifade edildi.

VATANDAŞ TEDİRGİN OLDU
Doğalgaz, elektrik, otomobil gibi büyük kitlelerin kullandığı ürünlere ‘zam yapılacağı’ yönündeki haberler, vatandaşın da, piyasaların da kafasını karıştırıyor. Herhangi bir resmi açıklama olmaması yüzünden tedirgin olan vatandaşlar, şunları söyledi: "Eğer zam olacaksa bunu çıkıp yetkililer açıklamalı. Sürekli söylenti şeklinde gelen bu haberler tedirgin ediyor."

Takvim

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme