‘Yumurta Atmayın, Yiyin’

Olaylar
Türkiye’nin yumurta fiyatını belirleyen en önemli merkezlerinden olan Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesindeki üreticiler, yumurtanın protestolarla değil, faydalarıyla gündeme gelmesini isti...
EMOJİLE

Türkiye’nin yumurta fiyatını belirleyen en önemli merkezlerinden olan Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesindeki üreticiler, yumurtanın protestolarla değil, faydalarıyla gündeme gelmesini istiyor. Eylemci gençlere seslenerek, "Yumurtaları atmayın, yiyin zekânız gelişsin." diyorlar.

İlçede 1976 yılında kurulan Başmakçı Tavukçuluk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 70 üyesi bulunuyor. Günde 1 milyon 700 bin yumurta üretilirken yüzde 30’u Irak’a ihraç ediliyor. Kooperatif Başkanı Nevzat Tezcan, "Yumurtanın gündemde olması güzel bir şey ama protesto aracı olarak değil. Faydalarıyla gündeme gelmesi lazım. Atılması zaten uygun bir şey değil. Yumurta, yenmesi için üretiliyor." şeklinde konuştu.

Üreticilerden Abdurrahman Derment de yumurta atılmasına karşı olduklarını vurguladı: "Yumurtanın vitamini çok değerli. Et kadar kalorisi var. Yumurta atma görüntülerni seyredince üzüldük." Derment, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, "Yumurtaları yeseydiniz, beyniniz daha iyi çalışırdı." sözüne de katılıyor: "Yumurta atılınca üstün başın batar. Yazık değil mi? Yumurtayı bulamayan çok fakir insan var. Yenmesi ise çok faydalı, zekâyı geliştirir."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme