‘Yuh Artık’ Dedirten Hırsızlık!

Olaylar
Sivaslı elektrik teknisyeni Turan Günbay (29), geçen yıl çalışmak için gittiği Mekke’de sağlığını kaybedince, nisan ayında Sivas’a dönme kararı aldı. Yurda döndüğünde nefes darlığı, yürüme...
EMOJİLE

Sivaslı elektrik teknisyeni Turan Günbay (29), geçen yıl çalışmak için gittiği Mekke’de sağlığını kaybedince, nisan ayında Sivas’a dönme kararı aldı.

Yurda döndüğünde nefes darlığı, yürümekte ve konuşmakta güçlük gibi şikâyetleri artış gösterince, İzmir’deki Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen Günbay’ın, acil kalp nakline ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Ancak uygun kalbin bulunamaması nedeniyle 1.5 kilogram ağırlığındaki yapay kalbin takılmasına karar verilen Günbay’a, 2 Haziran tarihinde yapay kalp takıldı. Vücuduna bağlı olan ve küçük bir çanta içinde taşıdığı yapay kalbin, 12 saatte bir şarj edilebilmesi için bir de yedeği teslim edilen Günbay, hastaneden taburcu oldu. Ameliyat sonrası İzmir’in Torbalı İlçesi’ne yerleşen Günbay, dün de rutin muayenesini olmak için EÜ’ye geldi.Muayene sonrası kendisini otomobiliyle almaya gelen akrabasıyla hastaneden ayrılan, ancak bir süre sonra 100 bin lira değerindeki yedek kalbini hastanede unuttuğunu fark eden Günbay, hemen hastaneye geri döndü.

HER YERDE KALBİNİ ARADI
Her yerde kalbini arayan, bulamayınca yıkılan Günbay, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Öğle saatiydi. Kantinin önünde akrabamı beklemeye başladım. 10-12 saatte şarj gerektiğinden, tüm yapay kalplilere bir de yedeği veriliyor. Bu nedenle yedeği de sürekli yanımda taşıyorum. Yedek kalbimle cüzdanımı, oturduğum yerdeki duvarın kenarına koydum. Bir süre sonra beklediğim araba geldi. Arabaya bindim, 10 dakika sonra yedek yapay kalbimi unuttuğum aklıma geldi, geri döndük. Çanta bıraktığımyerde yoktu. Bulamayınca karakola gidip kayıp başvurusunda bulundum. Doktorlara gidip çaresizliğimi anlattım. Doktorlarım bana bir başka hastadan çıkan yedek yapay kalbi verdiler. Bu cihazlar benden başka kimsenin işine yaramaz, satmaya kalksalar beş para etmez. Ama benim için hayati önemi vardı. Alanın, bulanın EÜ Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi’ne getirmesini insanlık adına rica ediyorum."

Haber Türk