Yetimhane Tapusu Patrikhane’de

Olaylar
Tapuyu alan patrikhanenin avukatı "Bu hukukun üstünlüğü ve insan hakları açısından önemli bir başarı" dedi. Heybeliada’daki Rum Erkek Yetimhanesi’nin Fener Rum Patrikhanesine iad...
EMOJİLE

Tapuyu alan patrikhanenin avukatı "Bu hukukun üstünlüğü ve insan hakları açısından önemli bir başarı" dedi. Heybeliada’daki Rum Erkek Yetimhanesi’nin Fener Rum Patrikhanesine iadesine ilişkin tapusu, patrikhanenin avukatı Cem Murat Sofuoğlu tarafından teslim alındı. Avukat Sofuoğlu, adadaki yetimhanenin Fener Rum Patrikhanesine iadesine ilişkin karar üzerine, tapu işlemlerini gerçekleştirmek üzere dün Büyükada Kaymakamlığı binası içindeki Tapu Müdürlüğü’ne gitti.

Yasal süreç sona erdi

Sofuoğlu, Rum Erkek Yetimhanesinin tapusunu aldıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, aldıkları tapunun üstünde Rum Patrikhanesi yazdığını belirtti. Sofuoğlu sözlerine şöyle devam etti: ”Patrikhane, 5 sene önce sahip olduğu bu mülkiyeti kaybetmişti. Şimdi tekrar mülkiyetin sahibi oldu. Bu, hukukun üstünlüğü ve insan hakları açısından önemli bir başarı. Ben bunu böyle telakki ediyorum. Kaybolmuş bir hak, yasal süreç sonunda yasal sahibine geri dönmüş oldu. Bu konuda tamamen yasal süreç takip edildi. Bu da ülkemiz açısından önemli bir gelişme. Ben de bunu Türkiye’ye ve takip ediliyorsa uluslararası kamuoyuna duyurmaktan onur duyuyorum.”

AİHM kararını ilk uygulayan olduk

Sofuoğlu, adadan ayrıldıktan sonra Fener Rum Patrikhanesine geçerek tapuyu Patrik Bartholomeos’a takdim edeceğini belirtti. Avukat "Bu tapuyla AİHM kararını ilk uygulayan, yargılamanın yoluyla mülkiyeti geri veren ülke olduk. Dışarıya da örnek olacak bir hareketin işlemini gerçekleştirdik. Bu açıdan Avrupa’nın da önüne geçmiş olduk. Diğer ülkelere de örnek olduk. Bunu duyurmamız ve devamını getirmemiz lazım ” diye konuştu. Tapuyu asli sahibine takdim edeceğini söyleyen Sofuoğlu, Bartholomeos’un da çok sevinçli olduğunu sözlerine ekledi.

Yenilenmesi için 50 milyon lira gerek

Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Peder Dositheos Anağnostopulos, yetimhanenin yenilenmesi için 50 milyon liraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Dünya çapında kendilerine bağlı Ortodoks kiliselerin yardımı ile sponsor aramaya devam ettiklerini dile getiren Anağnostopulos, herkesten destek beklediklerini söyledi.

Diyalog merekezi olacak

Anağnostopulos, "Bizim burada iki amacımız var. Binanın bir kısmı veyahut bir yanı dinler ve mezhepler arası diyalog merkezi olacak. Dolayısıyla kütüphanesi, misafirhanesi ve toplantı odası gerek. Diğer bölümünde manevi çalışmaların yapılacağı bir ekolojik çalışma merkez kurmak istiyoruz. Yaklaşık 50 milyon TL gerekiyor. Bu da küçük bir meblağ değildir" dedi.