Yeni Kabus ‘Çakmak Gazı’

Olaylar
Çakmak gazını koklayarak ölen çocukların sayısı artıyor. Bursa’da, 14 yaşındaki Büşra da aynı sebepten hayatını kaybetti iddia edildi. Son günlerde çakmak gazını koklayan 5 çocuğun art arda ölme...
EMOJİLE

Çakmak gazını koklayarak ölen çocukların sayısı artıyor. Bursa’da, 14 yaşındaki Büşra da aynı sebepten hayatını kaybetti iddia edildi.

Son günlerde çakmak gazını koklayan 5 çocuğun art arda ölmesinin ardından 14 yaşındaki Büşra da aynı şekilde can verdi.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’nde oturan İslam Uyar Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Büşra Peksert (14), önceki akşam mahallesindeki kız arkadaşına ders çalışmaya gitti. Gece 23.00 sıralarında babası tarafından alınarak evine giden Büşra dün sabah yatağında cansız bulundu. Ailenin ihbarı üzerine gelen polis, Büşra’nın gittiği arkadaşının evinde de inceleme yaptı. Evde bulunan içersindeki gaz olmayan çakmak, gazın içerisinde boşaltıldığı sanılan poşet ve bilgisayarlara polis el koydu. Genç kızın çakmak gazı soluması nedeniyle ölmüş olabileceği ihtimalini değerlendiren polis, Peksert’in üç kız arkadaşını da Çocuk Şubesi’ne götürerek bilgilerine başvurdu. Büşra’nın cesedi ise otopsi için Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırdı.

Büşra’nın babası Mümin Peksert kızının çakmak gazı çektiği için öldüğü iddiasının asılsız olduğunu söyleyen baba Mümin Peksert, “Kızımın kalp krizi geçirdiği için yaşamını yitirdiğini düşünüyoruz. Daha önce bir hastalığı yoktu. Basına yansıdığı ve arkadaşlarının iddia ettiği gibi Büşra’nın çakmak gazı çekerek hayatını kaybettiğine inanmıyoruz” diye konuştu.
Son günlerde çakmak gazını oyun amaçlı soluyup yaşamını yitiren çocuk ölümlerinin artması üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, çakmak gazının üretiminden satışına kadar kontrol altına alınması için çalışma başlattı. Buna göre bu madde 18 yaşından küçüklere satılamayacak. Yeni düzenlemeye göre çakmak gazı tüplerinin üzerine de “18 yaşından küçüklere satılması sakıncalıdır” yazılacak. 

NTV 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme