Yazıcıoğlu’nun Helikopteri İncelenecek

Olaylar
Kazayı soruşturan Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir kaza kırım ekibi oluşturacak. Oluşturulacak ekip, olay yerinden başlayarak koruma altına alınan helikopter enkazı üzerinde de in...
EMOJİLE

Kazayı soruşturan Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir kaza kırım ekibi oluşturacak. Oluşturulacak ekip, olay yerinden başlayarak koruma altına alınan helikopter enkazı üzerinde de inceleme yapacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya’ya yaptığı gezide basın mensuplarının sorusu üzerine Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazaya ilişkin ‘inanılması zor’ önemli gerçeklere ulaşıldığını söylemiş, düşen helikopterin hafızası durumundaki beyninin ortadan kaldırıldığının Devlet Denetleme Kurulu raporuyla belgelendiğini açıklamıştı. Bunun üzerine helikopterin düşmesiyle hayatını kaybedenlerin aileleri ve Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz, davayı soruşturan savcıyla görüştü. Avukat Yavuz, Malatya Özel Yetkili savcılıktan helikopterin düşmesiyle ilgili olay yerinden başlayarak gerek enkaz, gerekse deliller üzerinde sil baştan çalışma yapılabilmesi için kaza kırım ekibi oluşturulmasını talep etiklerini belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Avukat Kemal Yavuz, olay yerinden başlayarak, koruma altına alınan enkaz üzerinde de inceleme yapılacağını belirtti. Yavuz, "TC-HEK işaretli helikopterin düşürüldüğü noktada uçuş istikameti ve çarpma yönünün farklı olması sebebiyle bu çelişkiyi gidermek ve düşürülme şeklinin anlaşılması için mahallinde keşif istedik. Ayrıca son ortaya çıkan deliller ışığında ve daha önceki kaza kırım ekibinin hazırlamış olduğu raporun maddi mesnetten mahrum olması tüm dayanakların çürütülmüş olması sebebiyle hükümsüz kaldığını bu sebeple en az 14 kişiden oluşan içinde çeşitli uzmanların bulunduğu kaza kırım ekibinin yeniden oluşturulmasını talep ettik. Savcılık bu talebimizi yerinde buldu. Kaza kırım ekibi en az 14 kişiden oluşacak ve olay yerinden başlayarak enkaz üzerinde ve emanette bulunan cihazlar ve yakıt numuneleri üzerinde sil baştan yeniden rapor hazırlanacak." dedi.

Bu gelişmeyle birlikte Cihan Haber Ajansı’nın ortaya çıkardığı 112 ile 27 dakika telefon görüşmesi yapan İsmail Güneş’in çenesinin nasıl kırıldığına ilişkin de özel yetkili savcılık harekete geçti. Savcılığın özel talimatıyla gazeteci Güneş’in çenesinin nasıl kırıldığı bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. İsmail Güneş’in bacağındaki iki kemiği, kaburgasının 4 yerden kırık olduğu halde, helikopterin koltuğunu kızak yaparak enkaz bölgesinden 500 metre aşağıya nasıl kaydığı da inceleme kapsamına alınacak.

İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş de savcılığın bu şekilde inceleme başlatmış olmasından son derece memnun. Güneş; "İsmail Güneş’in çenesinin nasıl kırıldığının bulunmasını istiyorum. Bu anlamda bilirkişi heyeti tarafından incelenmesi çok önemli. Çünkü davanın sürecini etkileyebileceğini düşünüyorum. Kurulacak heyet ile eşimin 112 ile telefon görüşmesi sırasında çenesinin kırık olup olmadığı ortaya çıkacak. Dolayısıyla eşim bu haldeyken 500 metre aşağıya nasıl kaydığı da araştırılacak. Bu sorulara cevap bulunduğu takdirde olayın çözülebileceğine inanıyorum. Malatya’da Özel Yetkili Savcı ile görüştükten sonra konunun aydınlatılabilmesi noktasında ümidim arttı."

25 Mart 2009 tarihinde TC-HEK işaretli helikopter 15.03’de düşmüş, helikopterde bulunan yolculardan Gazete İsmail Güneş kendine gelip 112 ile 9 defa olmak üzere 27 dakikalık telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmelerde sadece bacağının kırık olduğu ve helikopterin içinde sıkışmış olduğu bilgisini veren Güneş, enkazın 500 metre aşağısında bulunmuştu. Gazetecinin çenesinin kırık olduğu bilgisi o dönem kamuoyundan saklanmış, geçtiğimiz Temmuz ayında CİHAN’ın ortaya çıkardığı otopsi raporunda çene kemiğinde ayrıklı ve dört kaburga kemiğinin de kırık olduğu bilgisine ulaşılmıştı. Çene cerrahları ise çenesi kırık olan bir hastanın Güneş’in konuştuğu netlikte konuşamayacağını belirtmişlerdi.

cihan