‘Yaşıyor Olması Mucize’

Olaylar
 Julian Assange’nin 21 yaşındaki oğlu Daniel, “crikey.com” internet sitesinde yaptığı yorumda, “Babamın bazı ülke yönetimleri tarafından öldürülmediğine şaşırıyorum. Babam...
EMOJİLE

 Julian Assange’nin 21 yaşındaki oğlu Daniel, “crikey.com” internet sitesinde yaptığı yorumda, “Babamın bazı ülke yönetimleri tarafından öldürülmediğine şaşırıyorum. Babamın hâlâ yaşıyor olması bir mucize olmalı” cümlelerine yer verdi. Assange’nin annesi de aynı şekilde torunu Daniel gibi konuşmuş ve oğlunun hayatından endişe duyduğunu dile getirmişti.

WIKILEAKS SANALDAKİ EVİNDEN KOVULDU, SONRA DA ADINDAN OLDU

ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait kriptoları yayınlayan Wikileaks internet sitesi, önce sanal âlemde kendisine ‘ev sahipliği yapan’ Amazon şirketine ait host’undan, ardından da adını kiraladığı EveryDNS firmasından kovuldu. İsmini ve host’unu kaybeden site, bir süre sonra yeni bir isim ve hosting firmasıyla anlaşarak yayınına yeniden başlayabildi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın baskıları sonuç verdi. Amerikan Dışişleri’ne ait gizli kriptoları 5 gündür yayımlayan, neticede de ABD’nin birçok devletle diplomatik krizler yaşamasına neden olan Wikileaks sitesi, önce internette kendisine hosting yani yayın alanı hizmeti veren online alışveriş şirketi Amazon’dan kovuldu. Amazon’un desteğini çekmesinin ardından, İsveç’teki “Bahnhof” hosting firmasına ait alandan yayın yaparak www.wikileaks.org adresinden yayınına devam eden siteye ikinci şok da alan adını veren şirketten geldi.

YAŞAM SAVAŞI VERİYOR

ABD yönetiminin baskıları karşısında köşeye sıkışan alan adı hizmet sağlayıcısı EveryDNS de sitenin ‘wikileaks.org’ ismini yayından kaldırdı. EveryDNS, bu saldırıların şirketin altyapısına zarar verebileceğini kaydederek, bu yüzden adresin iptal edildiğini duyurdu. Yayında kalmak ve belgeleri okuyucularla paylaşmak isteyen Wikileaks, çareyi İsviçre merkezli bir alan adıyla yayına girmekte buldu. Artık wikileaks.org adını kullanamayan site, İsviçre uzantılı www.wikileaks.ch adresine taşındı. Sitenin sahibi Julian Assange, internette ölüm kalım savaşı veren sitesi için aktivistlerden kendilerine destek vermelerini istedi.

KORUMALAR KEDİYE KURŞUN YAĞDIRMIŞ

ABD’nin Türkmenistan Büyükelçliği tarafından yazılan 22 Ocak 2010 tarihli kripto, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Bermuhammedov’un korumalarının suikast şüphesiyle bir kediye ateş açtıklarını gösteriyor. İddiaya göre Bermuhammedov’un makam aracının yakınından geçen bir kediyi fark eden korumalar bunu suikast girişimi sanıp hayvana ateş açmış. Suikast şüphesiyle hareket eden Türkmen korumalar, başka bir olayda da Bermuhammedov’un makam aracının yanından hızla geçen bir otomobile ateş açmış. Otomobili durduran korumalar sürücüye de işkence yapmış.

BELGELER SIZDI PARTİDEN KOVULDU

Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin parti bürosu sorumlusu Helmut Metzner, ABD’nin Berlin Büyükelçisi Philip D. Murphy’ye, 2009 yılında Hıristiyan Demokrat Birlik partileri (CDU/CSU) ile FDP arasında yapılan koalisyon görüşmeleri hakkında bilgi verdiği gerekçesi ile görevinden alındı. Metzner’in, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Martin Biesel ile yaptığı bir görüşmede, Büyükelçi Murphy’ye koalisyon görüşmeleri hakkında bilgi verdiğini itiraf ettiği bildirildi. Wikileaks’in yayımladığı belgelerde, ABD Büyükelçisi Murphy, koalisyon görüşmeleri konusunda FDP’li bir kişiden bilgi aldığını belirtiyordu. Bir süre parti içindeki “köstebeği” arayan FDP, bir açıklama yaparak, Almanya Eşcinseller Birliği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Metzner’in, Westerwelle’nin büro yöneticiliği görevinden uzaklaştırıldığını duyurdu.

WIKILEAKS GÜNCESİ

ABD’nin Afganistan Büyükelçisi Karl Eikenberry’nin Washington’a gönderdiği Ekim 2009 tarihli bir belgede, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin yardımcısının, başkent Kabil’den aldığı 52 milyon dolar nakit parayla Dubai’ye indiği öne sürülüyor.
2007 tarihli bir başka belgede, Afganistan’daki NATO güçlerinin komutanı Amerikalı General Dan MacNeil’in İngiliz askerlerinin Helmand’da işleri “berbat ettiğini” söylediği belirtiliyor.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Mexico City Büyükelçiliği’ne gönderdiği bir mesajda, uyuşturucu mafyasına açılan savaşın yarattığı stresin, Devlet Başkanı Felipe Calderon’un karakterini ve idari yeteneğini nasıl etkilediği soruluyor.

Wikileaks’in yayımladığı belgelere göre, Pakistan’ın eski devlet başkanı Pervez Müşerref’in, ABD’nin Cumhuriyetçi Parti’den eski başkan adayı Senatör John McCain’e, El Kaide lideri Usame Bin Ladin ve yardımcısı Eyman El Zevahiri’nin, Pakistan’ın kuzeybatısındaki Bacur aşiretler bölgesinde olabileceğini söylemiş.

Eylül 2009 tarihli başka bir belgeye göre Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin, komünist partinin iktidarda kalabilmesi için, genel seçimlerden galip çıkan AB yanlılarının lideri Marian Lupu’ya 10 milyon dolar rüşvet önermiş, ancak Lupu öneriyi reddetmiş.

Moskova’daki elçilikten gönderilen 2006 tarihli belgeye göre, Dağıstan’da yerel bir vekilin oğlunun düğününe katılan Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, yeni evli çifte 5 kilo altın hediye etmiş. Düğünde dans eden Kadirov sahnedeki dansçıların başından binlerce dolar dökmüş.

GAZETE HABERTÜRK

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme