Yargı Sandığa Gitti

Olaylar
Yaklaşık 11 bin hâkim ve savcı, yeni HSYK üyeleri için sandık başına gitti. HSYK’nın 10 asil, 6 yedek üyesi arasına hiçbir adayını sokamayan YARSAV genel kurula gitme kararı aldı. Anayasa ...
EMOJİLE

Yaklaşık 11 bin hâkim ve savcı, yeni HSYK üyeleri için sandık başına gitti. HSYK’nın 10 asil, 6 yedek üyesi arasına hiçbir adayını sokamayan YARSAV genel kurula gitme kararı aldı.

Anayasa değişikliğiyle yeniden şekillenen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu‘nun (HSYK) hakim – savcılar arasından seçilecek 10 asıl 6 yedek üyeliği için yapılan seçimler, Adalet Bakanlığı’nın desteklediği iddia edilen grubun başarısıyla sonuçlandı. Aralarında Bakanlık bürokratlarının da bulunduğu grup "tulum çıkararak" üyeliklerin tamamını aldı. Yargı dün ilk kez, kendi mesleki kaderini belirleyen HSYK’ya üye seçmek için "doğrudan demokrasi" yöntemiyle sandık başına gitti. Yaklaşık 11 bin hakim savcı, her ildeki adliyede kurulan sandıklarda HSYK’nın adli yargıdan 7 asıl 4 yedek ve idari yargıdan 3 asıl 2 yedek üyesini belirlemek üzere oy kullandı. En çok hakim – savcının bulunduğu Ankara’da sandıklar açılmaya başlandığında, oyların bazı isimlere yöneldiği gözlendi. Oy dağılımı, sayım işleminin ilerleyen aşamalarında da değişmedi. YARSAV başta olmak üzere yargı çevrelerinin "Bakanlığın desteklediği isimler" iddiasında bulunduğu grup seçimi başından sonuna kadar önde götürdü. Adli yargıdan seçilen asıl üyeler şunlardan oluştu: Adalet Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Okur, Yargıtay 10’uncu Ceza Dairesi Tetkik Hakimi Teoman Gökçe, Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kaya, Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Özer, Edirne Hakimi İsmail Aydın ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Serter. Adli yargıdan seçilen yedek üyeler de şöyle belirlendi: Ankara Savcısı Harun Kotalak, Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hayrettin Türe, Üsküdar Savcısı Celal Avar ve İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Öztürk. İdari yargıdan HSYK’ya seçilen asıl üyeler Danıştay Tetkik Hakimi Ahmet Berberoğlu, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Birol Erdem, İstanbul ”inci İdare Mahkemesi Üyesi Resum Yıldırım oldu. Yedek üyeler ise Danıştay Savcısı İbrahim Topuz ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Halil Koç olarak belirlendi. Seçim sonunda açıklama yapan YSK Başkanı Ali Em, sonuçların kesin olmadığını, süresi içerisinde sonuçlara itiraz edilmesi halinde değerlendirileceğini ve gelecek hafta başı üyeliklere mazbatalarının verileceğini söyledi.

YARSAV’IN YIKIMI
HSYK üyeliği seçimlerinin en favori ve bloğunu YARSAV oluşturuyordu. Birliğin 2 bine yakın üyesinin bulunması nedeniyle 16 kişi içinde çoğunluğu sağlayamasa bile önemli ölçüde isim yerleştireceği öngörülüyordu ancak Birlik’te bir süredir yaşanan tartışmalar dünkü seçimlere de yansıdı. YARSAV’ın desteklediğini ilan ettiği isimlerden en çok oyu Sincan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve TİB’de yaptığı aramayla kamuoyunun yakından tanıdığı Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin aldı ancak bu iki isim bile diğer gruptaki rakiplerinin aldıkları oyların yarısına yakınında kaldı. YARSAV yönetim kurulu, daha oylama devam ederken olağanüstü toplandı ve oylamanın son dakikalarında genel kurula gitme kararı aldığını açıkladı. Oy verme biterken YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan Ankara Adliyesi’ne gelmedi. Birliğin eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise adliyedeydi.

İLK İŞ ÜNVANLILAR KARARNAMESİ
HSYK, Yargıtay ve Danıştay’da bu hafta yapılacak seçimlerle oluşacak. Üç daireden oluşacak HSYK’nın genel kurulunda hangi üyenin hangi dairede görev yapacağı belirlenecek. Bu aşamadan sonra da unvanlı hakim – savcılar kararnamesi çıkarılacak. 4 yıllığına seçilen yeni HSYK üyesi hakim – savcılar görev sürelerinin dolmasının ardından talep ettikleri üç görevden birine atanacak.

ÜÇ LİSTE YARIŞTI
Seçimlerde YARSAV ve Adalet Bakanlığı ile Demokrat Yargı Derneği’nin listeleri yarışırken, bağımsız adaylar da 201 kişilik listede HSYK için oy peşinde koştu.

YARGITAY KONTENJANI İÇİN SEÇİM BUGÜN
HSYK üyelerinin istifasının ardından kurulun Yargıtay kontenjanından 3 asıl ve 3 yedek üyenin belirlenmesi için bugün seçim yapılacak. Yargıtay Konferans Salonu’nda, 09.00’da başlayacak seçimde, HSYK üyeliği için Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi Halit Baysoy, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesi Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Ahmet Karayiğit, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi üyesi Aysel Özgür, Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Erkan Öztürk, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi üyesi Ömer Hicri Tuna, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi üyesi Rahmi Ünal ve Yargıtay 7. Hukuk Dairesi üyesi Ulvi Yüksel yarışacak.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme