Yanlış İstihbaratın Bedeli 35 Can

Olaylar
Mehmet Şükrü Ocak, Ali Güven’in haberi  Genelkurmay, operasyonun ‘sivil yerleşimin bulunmadığı’ bölgede yapıldığını açıkladı. İddialara göre, 35 vatandaşımızın öldüğü olaya bölg...
EMOJİLE

Mehmet Şükrü Ocak, Ali Güven’in haberi 

Genelkurmay, operasyonun ‘sivil yerleşimin bulunmadığı’ bölgede yapıldığını açıkladı. İddialara göre, 35 vatandaşımızın öldüğü olaya bölgede PKK elebaşlarının toplandığına ilişkin ‘yanıltıcı’ istihbarat yol açtı.
Türkiye, dün Irak sınırının sıfır noktasından gelen sivil ölümleriyle sarsıldı. Yıllardır Kuzey Irak sınırında kaçakçılık yapan 50 vatandaşımız, terörist zannedilerek bombalandı. Olayda 35 kişi hayatını kaybetti. ‘Terör örgütü elebaşlarının bölgede toplandığı’ istihbaratı üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, insansız hava uçaklarının tespit ettiği bölgeye hava harekâtı düzenledi. Uçaklar bir saatlik operasyonun ardından üslerine dönerken, sabahın ilk ışıklarıyla öldürülenlerin terörist olmadığı anlaşıldı. Olayın yaşandığı bölgeye giden Ortasu köyü sakinleri, yakınlarının cesetlerini katırlara ve traktörlere yükleyerek Türkiye’ye getirdi. Bombardıman sırasında katırlardaki yakıtların alev alması sonucu cesetlerin çoğunun yandığı öğrenildi. Genelkurmay, "Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu tespit edilmiş, buranın teröristlerin sıkça kullandığı bir yer olması üzerine hedef ateş altına alınmıştır." açıklamasında bulunurken, olay öncesi ve sonrasında yaşananlar akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Yıllardır işsizlik sebebiyle yetkililerin kaçakçılık yapmalarına göz yumduğu köylülerin 50 kişilik gruplar halinde dolaşmadığına dikkat çekiliyor. Olay, PKK’nın yanı sıra BDP tarafından anında propaganda aracı yapıldı. Örgütün yayın organları halkı sokağa çağırdı.

Önceki gün akşam saatlerinde ‘insansız hava araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak’a bağlı Uludere ilçesinin Irak sınırında yaklaşık 50 kişilik bir grubun Türkiye’ye girmeye çalıştığını tespit etti. Yanlarında çok sayıda katırın da bulunduğu grubun, saldırı düzenlemek amacıyla sınırdan sızmaya çalışan teröristler olduğunu düşünen askerî birlikler ateş açtı. Saat 23.00 sularında da F-16 savaş uçakları İHA’lardan gelen koordinatlar üzerine bölgeyi bombaladı. Hava harekâtı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Sabah saatlerinde, sınırötesi operasyonda öldürülen kişilerin Irak’tan Türkiye’ye sigara ve mazot getiren kaçakçılar olduğu öğrenildi.

Sınırın Irak tarafında kalan bölgede gerçekleştirilen hava bombardımanında hayatını kaybedenlerin cenazeleri, köylüler tarafından alınarak Gülyazı köyüne getirildi. Cenazeler, otopsi için ambulanslarla Uludere ilçesine götürüldü. Otopsi işlemleri için Malatya ve Diyarbakır Adli Tıp kurumlarından uzmanların helikopterle Uludere’ye getirileceği öğrenildi. Ölenlerden 30’unun Encü ailesinden olduğu, hayatını kaybedenlerin arasında gazi ve korucu çocuklarının da bulunduğu tespit edildi. Bölgede kaçakçıların yıllardır aynı güzergâhı kullanarak yurda mazot sokmalarına rağmen herhangi bir engelle karşılaşmadıkları öğrenildi. 50 kişi olduğu belirlenen kaçakçı grubunun bugüne kadar 3 ve 5’er kişilik gruplar halinde hareket ettiği, ancak önceki gece yaşanan olay sırasında askerin yolu kestiği bilgisini almaları üzerine tamamının birlikte hareket ettiği ortaya çıktı. Kuzeni Mehmet Ali Tosun’u bombardımanda kaybeden Mehmet Ali Kaya, yıllardır her gün mazot ve sigara getiren yakınlarına ilk kez saldırı yapıldığını söyledi. Kaya, "Kimlerin kaçakçılık yaptığı ve sınırı geçip geri geldiğini askerler de korucular da biliyor. Keşke bombalanmadan önce sınırdaki birliklere sorsalardı." diye konuştu. PKK’ya yakın medya kuruluşları, halkı sokağa dökmek amacıyla gün boyu provokatif yayınlar yaptı.

GENELKURMAY: PKK’NIN BÖLGEYE ÇOK SAYIDA TERÖRİST GÖNDERDİĞİ İSTİHBARATI ALINDI

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, olayın meydana geldiği yerin bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu sivil yerleşim bulunmayan Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesi olduğu belirtildi. Açıklamada, "Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınırötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İHA görüntüleri ile tespit edilmiştir. Buranın teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması üzerine saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır." denildi.

Bu arada, saldırıyla ilgili Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu, ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Buna göre, askerî kaynaklara akşam saatlerinde Fehman Hüseyin ile birlikte 50 PKK’lının sınırı geçmek için yolda olduğuna dair bilgi geldi. Askerî kaynaklar, bilginin doğru olup olmadığını kontrol etmek için bölgeye Heron sevk etti. Alınan görüntülerde sınıra yaklaşan bir grubun olduğu tespit edildi. Bunun üzerine terörist olduğu sanılan gruba hava saldırısı gerçekleştirildi.

Taksim’de protesto gösterisi

Şırnak Uludere’de 50 kişilik grubun, terörist zannedilerek bombalanması ve olayda 35 köylünün hayatını kaybetmesinin ardından BDP’liler, dün akşam saatlerinde İstanbul Taksim’de toplandı. Grup, Taksim Meydanı’nı savaş alanına çevirdi. BDP’li grup, Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yaptıktan sonra dağılma sırasında polise taş ve şişe atarak saldırdı. Tarlabaşı Bulvarı üzerinde durakları parçalayan, sivil ve resmi araçlara zarar veren grup, polisi taş yağmuruna tuttu. Olayların büyümesi üzerine polis, gaz ve su sıkarak gruba müdahale etti. 4’ü çocuk 36 kişinin gözaltına alındığı olaylar, Dolapdere ve ara sokaklarda devam etti. Göstericiler, olay sırasında bölgeden geçen bir motorlu kuryeyi de taşlarla saldırarak yaraladı. Eyleme BDP milletvekilleri Sabahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel destek verdi.

Zaman