Yangın helikopteri düştü: 5 ölü

Olaylar
Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarındaki orman yangına müdahale etmek üzere Fethiye’den havalanan ve soğutma çalışmalarına katıldığı sırada bilinmeyen bir nede...
EMOJİLE

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarındaki orman yangına müdahale etmek üzere Fethiye’den havalanan ve soğutma çalışmalarına katıldığı sırada bilinmeyen bir nedenle düşen KA-32T tipi Rus yapımı söndürme helikopterin enkazına ulaşıldı. Alev alev yanan helikopterde bulunan Türk pilot Atıf Ateşok, orman muhafaza memuru Orhan Çelik, Rus personel Alexander Gavrilov, Nikolay Atepalikhin ile Sergey Khorokhorin yaşamlarını yitirdi.

Öte yandan yangının, Cehennem Deresi Mevkii’nde 8 ayrı noktada çıktığı ve düşen kiralık helikopterin soğutma çalışmalarına katıldığı ifade edildi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Köyceğiz ilçesi Karaçam köyü Otmanlar mevkisinde çıkan orman yangınına müdahale eden bir helikopterin henüz belirlenemeyen bir nedenle düştüğünü belirtti.
 
Edinilen bilgiye göre, Köyceğiz’e bağlı Çövenli köyü yakınlarında çıkan orman yangınına müdahale etmek için Fethiye’den havalanan ve bir süre sonra irtibat kesilen KA- 32 T tipi yangın söndürme helikopterinin düştüğü yerde alev aldığı belirtildi. Aynı yangına müdahale eden Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli helikopterin alev alan helikopterdeki yangını söndürmek için helikopterin üzerine su attığı ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE YARALI ATLATMIŞ

Öte yandan düşen helikopterde bulunan Türk pilot Atıf Ateşok’un, Antalya’nın Kaş İlçesi’nde 28 Ağustos 2006 tarihinde çıkan bir yangına müdahale ettiği sırada su alırken teknik arıza nedeniyle düşen yangın söndürme helikopterinde bulunduğu ve olaydan yaralı kurtulduğu ortaya çıktı. 2006 yılında düşen helikopterin de KA-32 tipi Rus yapımı söndürme helikopteri olduğu bildirildi.Çıkan orman yangınının söndürüldüğü, helikopterin de soğutma çalışmaları sırasında düştüğü belirtildi.

2.5 TON SU TAŞIYABİLİYOR

Rus Kamov şirketinin imalatı olan KA-32 tipi helikopter, Sovyetler Birliği döneminde donanma gemilerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İki adet rotor olarak adlandırılan ana pervaneye sahip helikopterde, kuyrukta yönlendirme amaçlı ayrı bir pervane bulunmuyor. Rusya her yıl çok sayıda helikopterini çeşitli Avrupa ülkelerine yangın söndürme uçuşlarında kullanmak üzere kiralıyor. Bu helikopterler, taşıdığı kova sistemi ile suyu alarak yangın bölgesine götürüyor. KA-32 tipi helikopter, özel sistemle 2,5 ton su taşıyabiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Motor Tipi: 2 adet Ka-27PL

Motor Gücü: 1645kW

Maksimum Seyir Sürati: 250 km/saat

Menzili: 800 km

Havada Kalış Süresi: 4 saat 30 dakika

Boş Ağırlığı:6 bin 500 kg.

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 12 bin 600 kg.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme