Valla Kanyonu’nda 6 kişinin yaşam savaşı

Olaylar
Edinilen bilgiye göre, İstanbul’dan Kastamonu’ya bayram tatili için gelen 6 kişilik grup Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla Kanyonu’nda kayboldu. 2’si bayan ...
EMOJİLE

Edinilen bilgiye göre, İstanbul’dan Kastamonu’ya bayram tatili için gelen 6 kişilik grup Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Valla Kanyonu’nda kayboldu. 2’si bayan 6 kişiden oluşan grup, kimseye haber vermeden dün öğle saatlerinde Pınarbaşı ilçesinden Valla Kanyonuna giriş yaptı. Kanyonda bir müddet yolculuk yapan grup, havaların kötü gitmesi üzerine kanyonu içersinde mahsur kaldı. Yoğun yağışa maruz kalan grup 112 Acil Yardım ekiplerine ulaştı.

Kanyonda kaybolduktan sonra Kastamonu 112 Acil Servisi’ni arayan 6 kişilik gruba ulaşmak için ilçede kriz masası oluşturuldu. Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay başkanlığındaki kriz masası ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucunda kayıp 6 kişinin yerini belirledi. Bu kişilerin kurtarılması için helikopterle olay yerine giden kurtarma ekipleri şiddetli yağmur ve karanlık nedeniyle kazazedelere ulaşamayarak geri döndü. Helikopter daha sonra tekrar havalanarak bu kişilerin bulunduğu yere çeşitli yaşam malzemesi attı.

İlçede bekleyen kurtarma ekipleri hava şartlarının düzelmesinin ardından tekrar mahsur kalan kişileri kurtarmak için operasyon başlatacak. Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay, sivil savunma ve sağlık ekiplerinin mahsur kalan kişilerin yerini bulduğunu belirterek, ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Yetkililer kayıp kişilerin 112 Acil servisine, İstanbul’dan geldiklerini, 2 bayan 6 kişi olduklarını, içlerinden birinin hayatını kaybettiği yönünde bilgi verdiklerini ifade ettiler. Bu arada ilçedeki kötü hava şartları araştırma ekiplerinin çalışmalarını güçleştirirken, şiddetli yağmur nedeniyle ekiplerin kanyonun içerilerine doğru ilerleyemiyor.

Vali Yardımcısı mahsur kalan kişilerin kimliklerini açıkladı
Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, mahsur kalan kişilerin kimliklerini açıkladı.

Pınarbaşı ilçesindeki kriz masasını yöneten Kastamonu Vali Yardımcısı Kantay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanyonda mahsur kalan kişilerin, Anıl Bakan, Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez olduğunun belirlendiğini söyledi.

Bu kişilere havadan erzak atıldığını belirten Kantay şunları kaydetti:
”Mahsur kalanlardan aldığımız bilgi bir arkadaşlarının öldüğü yönünde. Ölen kişinin kimliği bilinmiyor. 5 kişinin kıyafetleri geceyi geçirmek için uygun ve ısıya dayanıklı. Havanın uygun olmaması ve karanlıktan dolayı kurtarma operasyonu yarın sabah başlayacak. Havadan 7 adet yardım paketi atıldı, yardım paketlerinin 3’üne ulaşılmış durumda. Mahsur kalanlardan 4 tanesi çok sayıda kanyona gitmiş. Ama buraya ilk defa girmişler. 4’ü profesyonel, 2’si amatör. Amacımız en kısa zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşmak.”
Bu arada ilçede bekleyen kurtarma ekipleri günün ağarmasıyla birlikte kurtarma çalışmalarına yeniden başlayacak.

Görgü tanığı: "Balık adam kıyafetleri giyip kanyona doğru ilerlediler"
Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesindeki Valla Kanyonu’nda mahsur kalan kişileri gören Nurperi Sancak,”6 kişilerdi. Balık adam kıyafetleri giyerek kanyona doğru ilerlediler. İkisi kadındı” dedi.

AA muhabirine açıklamada bulunan görgü tanıklarından Nurperi Sancak, kendilerinin de Muratbaşı köyündeki kanyona doğa turizmi amaçlı geldiklerini belirterek, kaybolan kişileri gördüğünü söyledi.

Bu kişilerin bir doğa grubu ekibi olduğunu tahmin ettiğini belirten Sancak, ”6 kişilerdi. Balık adam kıyafetleri giyerek kanyona doğru ilerlediler. İkisi kadındı. Yanlarında çeşitli eşyaları vardı, bir doğa grubu oldukları belliydi. Bu kanyon güzel ama o kadar da tehlikeli. Umarım bir sorun olmadan kurtulurlar” dedi.

Görgü tanıklarından Hüseyin Şişman da gençlerden oluşan 6 kişilik bir grubu gündüz kanyona girerken gördüklerini belirterek, deneyimsiz dağcılar için Valla Kanyonu’nun tehlikeli olduğunu söyledi.

Valla Kanyonu
Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı Köyü sınırları içinde bulunan Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlayıp, Cide ilçesi istikametinde 12 kilometre uzunluğunda devam eden ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer. Girişi son derece zor olan kanyonun, yan duvar kayalarının yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşıyor.

Sarp kayalıklarında kartal, akbaba, atmaca, doğan gibi tüm yabani hayvanları barındırıyor. Doğal tuzaklar ve tehlikelerle dolu kanyonun teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün değil.

Doğaseverlerin ziyaret yeri olarak bilinen Valla Kanyonu, 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelen 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ve burasını ”Vahşi Cennet” olarak tanımlamaları ile basında yer almıştı.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme