Üniversiteye Mescit Yapılıyor

Olaylar
 Ege Üniversitesi (EÜ) merkez kampüsünde mescit açılması için Köşk’ten yardım isteyen öğrenciler amaçlarına ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından rektörlüğe gönderilen yazı...
EMOJİLE

 Ege Üniversitesi (EÜ) merkez kampüsünde mescit açılması için Köşk’ten yardım isteyen öğrenciler amaçlarına ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından rektörlüğe gönderilen yazı üzerine mescit için çalışmalara başlandı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, dersliklerin olduğu bölümde mescit açılması için çalışma yaptıklarını söyledi.

56. yılında öğrenci sayısı 50 bini aşan EÜ’de mescit bulunmaması üzerine imza kampanyası başlatan öğrenciler, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve YÖK’e yaklaşık 3 bin dilekçe gönderdi. Bunlardan bin 200’ü Köşk’e giderken Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter, dilekçeyle ilgili EÜ Felsefe bölümü öğrencilerinden Hamit Aydın’ı resmî bir yazıyla bilgilendirdi. Yazıda, "Sayın Ege Üniversitesi öğrencileri, üniversite kampüsü içerisinde mescit bulunmadığını, öğrenci, akademisyen ve personelin yararlanabileceği bir mescit yapılması talebinizi içeren dilekçeleriniz, üniversite rektörlüğüne gönderilmiştir." denildi.
 
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Rektör Yılmaz, "Mescidi en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Tabii bugünden yarına olmuyor, bir sistem, bir düzenleme gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan da bu konuyla ilgili bilgi yazısı geldi, üstünde çalışıyorum." şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanlığı’na bin 200 dilekçe gönderilmesine öncülük eden öğrenci temsilcisi Aydın ise, "Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde rektörümüz ve diğer görevlilere teşekkür ediyorum. Gerçekten de 50 bini aşan bir üniversitede mescit olmaması üzüntü verici. Öğrenciler olarak merdiven altı gibi yerlerde namaz kılmak istemiyoruz. Geçmiş yıllarda mescit vardı ama maalesef kapatıldı. Dersliklerde bir mescit olması bizleri sevindirir. Sonuçta 50 bini aşan öğrenci var." dedi.
 
EÜ’deki mescit ihtiyacıyla ilgili haber, Zaman Gazetesi’nin 3 Ekim 2011 tarihli nüshasında, "Bin 200 öğrenci mescit için imza topladı, üniversite kulak tıkıyor" başlığıyla duyurulmuştu. Haberde, EÜ’nün 50 bini aşan öğrencisinin ibadetlerini yapabileceği bir yer bulunmadığı, bunun için imza kampanyası başlatıldığı belirtilmişti. Toplanan binlerce imza Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve YÖK’e gönderilerek çözüm talep edilmişti. Yine gazetemizde 16 Aralık 2011 tarihinde, konuyla ilgili olarak "Üniversitede mescit sorununa Köşk el attı" başlığıyla yayımlanan haberle mağduriyete Cumhurbaşkanlığı’nın el koyduğu bildirilmişti.

Zaman