Üniversitede Başörtüsüne Halk Desteği

Olaylar
Habertürk gazetesi Konsensus Araştırma Danışmanlık’ın 17 yaş üstü, kadın-erkek 1500 katılımcıyla yaptığı görüşmeler ışığında Türkiye’nin kasım ayında en önemli gündem maddesi, İstanbul Hay...
EMOJİLE

Habertürk gazetesi Konsensus Araştırma Danışmanlık’ın 17 yaş üstü, kadın-erkek 1500 katılımcıyla yaptığı görüşmeler ışığında Türkiye’nin kasım ayında en önemli gündem maddesi, İstanbul Haydarpaşa Tren Garı’nda yaşanan yangın oldu. Araştırmada başörtüsüyle ilgili sorulara verilen cevaplardan da ilginç sonuçlar çıktı.

 

4-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın en ilginç verileri ise Türkiye’nin çözüm bekleyen sorunları arasında geçen ay ön plana çıkan, bu ay ise ciddi bir gerileme yaşayan “türban, başörtüsü”ne ilişkindi. Konsensus, ilköğretim, lise ve yükseköğretimde öğrencilerin başörtüsü takmasına yönelik değerlendirmeyi ankete katılanlara sordu. Türkiye genelini kapsayan anket verilerine göre seçmen ilköğretimde başörtüsüne “Hayır” derken, yükseköğretimde öğrencilerin başörtüsü takmasından rahatsızlık duymayacağını belirtti.

 

Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli sorunu, kasım ayında da işsizlik oldu. İşsizliğin ardından ise sorunlarımız başlığında PKK/Güneydoğu ile eğitim sorunu sıralandı. İşte yazı dizimizin ikinci gününde sokaktaki seçmenin algıları, tercihleri…

 

İşte seçmene göre Türkiye’de geçen ay yaşanan ve gündeme oturan olaylar…

 

Geçen ayın gündemine ilişkin Konsensus basına konu olan 21 önemli olayı anket katılımcılarına sıraladı. Sosyal ve siyasi 21 başlık içerisinde kasım ayı gündeminde ilk sırayı İstanbul Haydarpaşa Garı’nda meydana gelen yangın aldı. Bunu, “Üç generalin bakan emriyle açığı alınması”, “Kütahya’da bir üniversite öğrencisinin bıçaklanarak öldürülmesi” ve “Ergenekon davası” izledi.

 

Konsensus’un her ay seçmene yönelttiği “Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli üç sorunu hangisidir?” sorusuna verilen yanıtlarda en büyük sorunun işsizlik olduğu yinelendi. İşsizlik sorununun ardından ise PKK ve Güneydoğu başlığı, eğitim ve enflasyon ile hayat pahalılığı yer aldı. Bu başlıkta ekim ayı içerisinde türban tartışmalarıyla üçüncü sırada dikkat çeken “başörtüsü ve türban” konusu, kasım ayında sekizinci sıraya düştü. İşte 19 başlık halinde anket katılımcılarına yöneltilen “En önemli üç sorun” sıralamasından çıkan sonuçlar…

 

Konsensus Araştırma Danışmanlık Genel Müdürü Murat Sarı çıkan sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 

“Siyasetçiler konuştu türban sorun olarak üçüncü sıraya çıktı, siyasetçiler sustu sekizinci sıraya geriledi. İşte laiklik: Din işleri ile siyasi işleri birbirinden ayırmak lazım. Konsensus’un araştırmasından ortaya çıkan diğer sonuç: Türkiye’de siyasi işlerin dini işlere karıştırıldığına inanan ve bundan rahatsız olan kesimin oranı % 74.2.

 

Bırakalım inanılan dini gerekler ve siyasi gerekler mecrasında ilerlesin. Zaten vatandaş da bunu istiyor. İlkokulda türbanı konuştuğunuzda çok rahatsız oluyor, irkiliyor. Lisede rahatsız oluyor.

 

Üniversitede okuyan insanların reşit olduğunun bilincinde ‘Bırakın türban takıyorlarsa türban taksın’ diyor. Vatandaş bunu kendi içerisinde halletmiş.

 

Bence artık siyasetçiler, iktidarı ile, muhalefeti ile bu konudan ellerini çekmeli.

 

Siyasetçiler, sıkıştıklarında, aynen geçtiğimiz ağustos-eylül aylarında olduğu gibi gündem bulunamadıklarında sanki bir sorunmuş gibi türbanı vatandaşın karşısına çıkarmaktan vazgeçsinler.

 

Din işlerini siyasete karıştırdığına inanılan partilerin başında % 70’ler seviyesinde AK Parti geliyor, ikinci sırada % 14 ile CHP.

 

Yani sağıyla soluyla, Türkiye’de siyaset ile din işleri birbirlerine karıştırılıyor ve vatandaş bundan memnun değil. Çünkü vatandaşın sorunu, işsizlik, PKK/Güneydoğu ve eğitim. İşsizlik ve PKK/Güneydoğu sorununu AK Parti’nin çözeneğine, eğitim sorununu ise CHP’nin çözeceğine inanılıyor.”

 

‘EN BÜYÜK ARTIŞ EĞİTİMDE’

Türkiye’nin en önemli sorunları başlığında ekim-kasım ayı sonuçlarına bakıldığında en ciddi artışı eğitim sorunu yaşadı. Ekim ayında yüzde 25’lik ifadeyle dördüncü sırada yer alan eğitim sorunu, kasım ayında yüzde 37.6 ile üçüncü sıraya yükseldi. Son üç ayın verilerine göre zikzak çizen eğitim sorununda ortaya yukarıdaki tablo çıktı.

 

BAŞÖRTÜSÜ GERİLEDİ

Konsensus’un ekim ayını yansıtan ve 15 Kasım tarihli çalışmada, yüzde 30.4 ile çözüm bekleyen sorunlar arasında üçüncü sırada yer alan “başörtüsü ve türban” konusu, kasım ayını yansıtan çalışmada, yüzde 11.1’lik bir ifadeyle sekizinci sıraya geriledi. Bir başka ifadeyle “Ekim ayında çözülmesi gereken sorunların başında türban vardır” diyen her üç seçmenden ikisi kasım ayında bunu dile getirmedi. Çözülmesi gereken sorunlar başlığında “başörtüsü ve türban” yüzde 19.3 düşüş sergiledi.

 

‘WIKILEAKS’E İNANIYORUZ’

Konsensus’un sadece Türkiye değil dünya gündemine damgasını vuran Wikileaks belgeleriyle ilgili araştırmasına katılanlara yöneltilen ilk soru, “Wikileaks adlı internet sitesinde yayınlanan ABD diplomatlarının gizli görüşmelerini içerdiği iddia edilen kriptoların içeriklerine inanıyor musunuz?” oldu. Bu belgelere inananların oranı yüzde 50.7’yi buldu.

 

Gazete Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme