Ulus Bebek 20 Ay Sonra Bulundu

Olaylar
Geçen yıl ocak ayında adını bile koyamadıkları bebeklerini kaybetmenin acısını yaşayan Ulus çiftine müjdeli haber geldi. 20 aydır titiz bir çalışma yürüten Tatvan Emniyeti’ne bağlı özel ekip, &#...
EMOJİLE

Geçen yıl ocak ayında adını bile koyamadıkları bebeklerini kaybetmenin acısını yaşayan Ulus çiftine müjdeli haber geldi.

20 aydır titiz bir çalışma yürüten Tatvan Emniyeti’ne bağlı özel ekip, ‘Ulus’ adıyla aradığı erkek bebeği buldu.

Bir köy evinde bulunan bebeğin kaçırılmasıyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Ulus bebek, tahlil ve DNA testi sonuçlarının kesinleşmesinin ardından ailesine teslim edilecek.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 20 ay önce henüz iki günlükken hastaneden kaçırılan ve ailesinin soyadıyla ‘Ulus’ diye aranan erkek bebek, emniyetin titiz çalışmaları sonucu bulundu.

Olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı ve Ulus bebeğin yapılacak tahlil ve DNA testinden sonra ailesine teslim edileceği öğrenildi.

Müjdeli haberi duyunca soluğu Bitlis Emniyet Müdürlüğü’nde alan Ulus çifti, kaçırılma olayının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen bebeklerinin bulunacağına dair ümitlerini hiç kaybetmediklerini söyledi.

20 aydır evladına kavuşacağı günü beklediğini ifade eden anne Hülya Ulus, "Sevincimi kelimelerle anlatmam mümkün değil. Gözlerim hep yolda, evladımdan gelecek haberi bekliyordum. Şu anda dünyanın en mutlu insanıyım. Bir an önce bebeğimi kucağıma alıp doya doya koklamak istiyorum." dedi.

Baba İrfan Ulus da halen almış olduğu habere inanamadığını ve ümidini yavaş yavaş yitirmeye başlarken büyük bir sevinç yaşadıklarını dile getirdi.

Haberi aldıktan sonra evde duramadığını anlatan baba şöyle devam etti: "Gece 03.00’ten beri emniyetteyim. Heyecandan uyuyamadım. İçime sanki bir güneş doğdu. 20 aydır bebeğimin kimliğini elimden düşürmedim. Bundan sonra evladımızı gözümüzün önünden ayırmayacağız."

Konuyla ilgili açıklama yapan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, hastanede yapılan teşhis ve testlerde, bulunan bebeğin kan örneklerinin kaçırılan ‘Ulus bebeğin’ kan örnekleriyle yüzde 90 oranında uyuştuğunu ancak henüz DNA sonuçlarının kesin olarak belirlenmediğini ifade etti.

Tatvan’a bağlı bir köydeki evde bulunan bebekle ilgili yasal sürecin devam ettiğini belirten Yılmaz şunları kaydetti: "Olayın üzerinden 20 ay gibi uzun bir süre geçmesine rağmen Bitlis Asayiş Şube Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan özel ekip işin peşini bırakmadı. 25 Ocak 2010 ve yakın tarihlerde nüfusa kaydı yaptırılan bebeklerin aileleri hakkında sürdürülen çalışmalara ağırlık verildi. Bu çalışmalar sırasında belirlenen ailelerle yapılan görüşmelerde şüpheli ve çelişkili beyanlarda bulunan bir aile tespit edildi. Ayrıca kriminal laboratuvar tarafından çocuğa ait kan örneği üzerinde yapılan incelemelerde şüpheli bir duruma rastlandı."
Konunun bilimsel ve hukuki delillerinin tamamlanabilmesi amacıyla Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gerekli incelemeleri sürdürdüğünü aktaran Vali Yılmaz, çocuğun Ulus bebek olduğunu teyit eden adli sürecin bitirilmesi durumunda bebeğin ailesine teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Tatvan Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise kat edilen uzun ve zahmetli bir yoldan sonra sevindirici sonuçla karşılaşmanın kendilerini son derece mutlu ettiğini dile getirdi.

Yılmaz ayrıca ne olursa olsun bu tür durumlarda emniyet güçlerine güvenin tam olması gerektiğine vurgu yaparak, "Ulus bebek olayı gösterdi ki ekiplerimiz, elde hiçbir delil yokken samanlıkta iğne arayarak başarıya ulaştı." diye konuştu.

Ulus çiftine hayatı zehir eden olay, geçen yıl 25 Ocak günü yaşanmıştı.

Doğum sancıları başlayan Hülya Ulus, kaldırıldığı Tatvan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde normal doğumla bir erkek bebek dünyaya getirmişti.

Kusma ve bulantı sebebiyle yenidoğan ünitesine yatırılan henüz ismi konulmayan bebek, bir kadın tarafından hemşireden izin alınarak emzirilmek üzere odadan çıkarılmıştı.

Daha sonra bebeğini görmek için yenidoğan ünitesine gelen anne Ulus, evladını yerinde görememiş, hemşirenin sözlerinden sonra bebeğin hastaneden kaçırıldığını anlamıştı.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme