Türkmenler de Esed’e karşı ayaklandı

Olaylar
Türkmenler bugüne kadar Esed rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu saflarında çarpışıyordu. Türkmenler ilk kez 350’şer kişilik dört tabur kurarak Esed’e karşı savaşa başladı… Özgür Suri...
EMOJİLE

Türkmenler bugüne kadar Esed rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu saflarında çarpışıyordu. Türkmenler ilk kez 350’şer kişilik dört tabur kurarak Esed’e karşı savaşa başladı…

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altında çarpışan Türkmenler, geçen ay ilk kez kendi birliklerini kurdu. Suriye Türkmenlerinin çatı örgütü Demokratik Türkmen Hareketi’nin Başkanı Abdülkerim Aga, “Esed rejimi ile mücadele için 4 tabur kurduk. Abdülhamit, Fatih, Nurettin Zengi ve Selim Taburları şu anda cephede aktif bir şekilde yer alıyor” dedi.

ANKARA DESTEK OLSUN

300 ila 350 kişiden oluşan taburlarda görev yapan kişilerin bir bölümünün eski Suriye ordusu subay ve astsubaylarından oluştuğunu anlatan Abdülkerim Aga, “Geriye kalanlar ise gönüllülerden oluşuyor. Bu birliklerin en büyük sorunu silah ve mühimmat. Çatışmalarda daha çok düşmandan ele geçirdiğimiz silahları kullanıyoruz. Ancak ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Ankara’dan bize destek olmasını istiyoruz” dedi.

ÖSO`YA BAĞLIYIZ AMA

Aga’nın açıklamalarına göre Türkmen savaşçıların sayısı 1500’e ulaşmış durumda. Esed Rejiminin Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Halep, Hama ve Türkiye-Suriye sınırındaki yerleşim merkezlerini uzun süredir bombaladığını hatırlatan Aga, “Esed ve askerleri doğrudan Türkmenleri hedef alan saldırılar gerçekleştirince Türkmenler olarak buna karşılık vermeye karar verdik. Daha önce ÖSO saflarında çarpışan Türkmenlerden ayrı birlikler oluşturduk. Yine ÖSO’ya bağlıyız ama önceliğimiz kendi halkımızın güvenliğini sağlamak” dedi.

3.5 MİLYON TÜRKMEN YAŞIYOR

22.5 milyon nüfuslu Suriye’nin yüzde 16’sının Türkmenlerden oluştuğunu söyleyen Aga, “Baasçıların uyguladığı asimilasyon politikaları yüzünden yıllardır kimliğini saklayan, devlette veya özel sektörde çalışabilmek için Arapça konuşan ve kimliğini inkar eden 2 milyon kişinin daha olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bizim hesaplarımıza göre Suriye’de yaklaşık 3.5 milyon Türkmen yaşıyor. Esad sonrası dönemde masada yer almak istiyoruz. Bunun yolu da askeri güçten geçiyor” dedi.

Vatan

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme