Türkler içerde sağcı dışarda sosyalist

Olaylar
Fransa, 22 Nisan ve 6 Mayıs’ta iki turlu seçimle yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçimler öncesi Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), cumhurbaşkanlığı seçimleri...
EMOJİLE

Fransa, 22 Nisan ve 6 Mayıs’ta iki turlu seçimle yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçimler öncesi Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip Türkiye kökenli seçmenin nabzını tuttu. Türk kökenli seçmenler muhafazakar kimliklerine rağmen bulundukları ülkede sosyalist ya da komünistlere oy veriyor.
 
Fransa’daki Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 90’ı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyunu sosyalist aday François Hollande’ye vereceğini belirtiyor. İkinci turda Sarkozy’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 2.

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), Doç.Dr. M. Murat Erdoğan liderliğinde, kamuoyu araştırma şirketi SEK-POL/Data4U işbirliğiyle Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi “Fransa’daki Türkiye Kökenlilerin Güncel Konulardaki Görüş ve Düşünceleri" başlıklı bir araştırma yaptı.

Fransa’da yaşayan Türkiye kökenli her kesimden seçmenin görüşlerini ortaya koymak için 8 bin 195 haneden oluşan bir havuz oluşturuldu. Bu yılın şubat-mart-nisan aylarını kapsayan bir zaman diliminde 14 yaş üstü 1026 kişiyle gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye kökenli seçmenlerin eğilimleri tespit edilmeye çalışıldı. Araştırmaya göre, Fransa’a 450-500 bin arasında Türkiye kökenli yaşıyor. Bunların yaklaşık 80 bini Fransa vatandaşı olmalarından doğan haklarını kullanarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık başına gidiyor.

Türkiye kökenli seçmenler, Fransa’da sandık başına gittiğinde dünya görüşünü bir kenara bırakarak, oyunu verirken pragmatik davranıyor. Söz konusu seçmenlerin yüzde 80’i muhafazakar bir dünya görüşü benimsemesine rağmen, Fransa’da sandık başına gittiğinde oylarını sol parti adaylarına veriyor.

TÜRKLERİN TERCİHİ HOLLANDE
Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 65’ten fazlası, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyunu Sosyalist Parti adayına vereceğini belirtiyor. Yüzde 18 ise Komünist/Sosyalist Sol NPA’da destek vereceğini ifade ediyor. Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 80’den fazlası tercihlerini böylelikle sol-sosyalist-komünist partilerden yana kullanacağını vurguluyor.

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin (HUGO) araştırması, Doç.Dr. M. Murat Erdoğan liderliğinde gerçekleştirildi.

Yine Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 77’isi birinci turda Sosyalist Parti adayı François Hollande’ye oyunu vereceğini dile getiriyor. Seçimlerin ilk turunda şimdiki cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy için oy kullanacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 1’in altında kalıyor.

Fransa’da 6 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin ikinci turunda Sarkozy-Hollande ikilisinin yarışması halinde, Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 90’ı sosyalist aday Hollande’yi destekleyeceğini ifade ediyor. Bu turda Sarkozy’ye oy vereceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 2’de kalıyor.

‘İNKAR YASASI’ TERCİHLERİ KISMEN ETKİLİYOR
Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihiniz konusunda "Ermeni Soykırımını İnkârı Cezalandırma Yasası" ne kadar etkili olacak?” sorusuna verilen cevaplarda “kararımı bu yasa girişimi çerçevesinde vereceğim” diyenlerin oranı yüzde 30’da kalıyor. Söz konusu yasa, oy kullanırken tercihimi değiştirmeyecek diyenlerin oranı da yüzde 30’ün üzerinde seyrediyor.

Burada da yasanın iptali ya da yürürlüğe girmesinin tercihini etkileyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 26, etkilemeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 34 olarak tespit edildi. Bütün bu veriler, Türkiye kökenli seçmenin tercihini yasa girişiminin sınırlı oranda etkilediğini gösteriyor.

‘SARKOZY-ERDOĞAN İKİLİSİYLE İLİŞKİLER DÜZELMEZ’
HUGO-Fransa 2012 araştırmasında siyasi liderler konusunda da önemli bir soru yöneltildi. “Sarkozy liderliğindeki Fransa ile Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye ilişkilerinin düzeleceğine inanıyor musunuz?” sorusuna gelen cevapta “kesinlikle evet” ve “evet” diyenlerin oranı yüzde 17 civarında iken, “hayır” ve “kesinlikle hayır” diyenlerin oranı yüzde 55’i aşmaktadır. Bu durum, iki taraftan en az birinde lider değişikliği olmadan ülkeler arasındaki ilişkinin düzelemeyeceğine dair bir inancın olduğu şeklinde okunabilir.

FRANSA’DA SOLU TÜRKİYE’DE SAĞI SEÇİYOR
Araştırmada yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilerin siyasi tercihlerinin ne ölçüde siyasi bir ideolojiye, ne ölçüde pragmatik tercihlere dayandığını anlamaya yönelik sorulara da yer verildi. Bu bağlamda Fransa’daki ve Türkiye’deki siyasi tercihler arasındaki ilişkiye yönelik sorular yer aldı. Ortaya çıkan çarpıcı duruma göre, Türkiye kökenlilerin Fransa’daki ideolojik tercihleri ile Türkiye’deki tercihleri arasında ciddi bir farklılık olduğu ortaya çıktı.

“Türkiye’de bugün genel seçimler yapılsa ve oy verme imkanınız olsa hangi partiye oyunuzu verirsiniz?” sorusu karşısında Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 59’u AK Parti, yüzde 11’i CHP, yüzde 3.8’i MHP ve yüzde 3.6’sı BDP’yi tercih edeceğini belirtti. Aynı gruba “Fransa’da hangi partiye oy verdiniz” diye sorulduğunda ise merkez sol (Sosyalist Parti) için oy kullananlar yüzde 65’le birinci sırada yer alırken, Komünist/Sosyalist Parti yüzde 18’le ikinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE KÖKENLİ SEÇMEN PRAGMATİK
Yani Türkiye’de AK Parti ve MHP gibi sağ partilere yüzde 70’in üzerinde destek veren Fransa’daki Türkiye kökenliler, Fransa’da oylarını yüzde 80’in üzerinde Sol/Sosyalist/ Komünist partilerden yana kullanıyor. Bu durum, ideolojik bir karmaşa olarak ya da pragmatik bir tercih olarak nitelenebilir. Ancak ortaya çıkan tablonun genel olarak yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilerin genel eğilimini yansıttığı da biliniyor.

HUGO NEDİR?
Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), iç ve dış göç alanında, özelikle de Avrupa’da yaşayan ve sayıları 5 milyonu aşan Türkiye kökenliler üzerine, düzenli ve sürekli araştırmalar yapan akademik bir kuruluş. HUGO’nun yaptığı çalışmalar, Avrupa’daki Türkiye kökenliler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmayı, sorunlarını tespit etmeyi ve çözümler için öneriler geliştirmeyi amaçlıyor. Kısa bir süre önce Almanya’daki Neo-Nazi cinayetleri konusunda da önemli bir kamuoyu araştırması yapan HUGO’nun hedefi, akademik çalışmalarla, konunun bütün taraflarına, yani Avrupa’daki Türkiye kökenlilere, yaşadıkları ülkelere ve Türkiye’ye katkılar sağlaması olarak ifade ediliyor. HUGO çalışmalarına www.hugo.hacettepe.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi