Türkiye’nin yüzde 79’u muhafazakar

Olaylar
Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan Türkiye Değerler Araştırması’ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. 26-27 Ekim tarihlerinde yapılan araştırma, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve ...
EMOJİLE

Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan Türkiye Değerler Araştırması’ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. 26-27 Ekim tarihlerinde yapılan araştırma, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.639’u kadın ve 2.639 erkekle toplam 5.278 katılımcıyla gerçekleştirildi. Sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konularda seçmen algısını belirlemek üzere yapılan ankette yüz yüze görüşme metodu uygulandı.

YAŞAM BİÇİMİNE MÜDAHALE VAR MI?

Araştırmada yer alan sorulardan biri, “İnsanların yaşam biçimine ve tercihlerine hükümetin müdahalesinin arttığını düşünüyor musunuz?” şeklinde oldu. Bu soruya toplumun yüzde 61.2’si “Evet düşünüyorum” cevabını verdi. “Hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 38.8’de kaldı. Öte yandan araştırmada yaşam biçimlerine müdahalenin çoğaldığını söyleyenlerin geçen seneye oranla yüzde 22’lik bir artış kaydettiği gözlendi.

TÜRKİYE’NİN EN TEMEL SORUNU

“Türkiye’nin en temel sorunu nedir?” şeklindeki soruya verilen cevaplar da Türk halkının tartışılan gündemden memnuniyet duymadığını ortaya koydu. Buna göre AK Parti seçmeninin yüzde 46’sı, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğu görüşünde. Öte yanadn Türkiye’nin en temel sorunu nedir sorusuna verilen cevaplar ise şu şekilde oldu: İşsizlik yüzde 35,1… Terör yüzde 21,7… Eğitim yüzde 18,5… Hukuk-insan hakları yüzde 14,2… Yolsuzluk yüzde 10,5…

İÇKİ İÇENLE KOMŞU OLUR MUSUNUZ?

Ankette yer alan en çarpıcı sonuçlardan biri ise alkol ile ilgili soruda ortaya çıktı. Buna göre, “Alkollü/içki içen bir komşunuzla komşuluk yapar mısınız?” sorusuna halkın yüzde 74.3’ü “Hayır yapmam” cevabını verdi. Toplumun yüzde 25.7’lik bir kesimi ise “Komşuluk yaparım” dedi. Geçmiş yıllardaki anketlerle karşılaştırıldığında 2011’de yüzde 66 olan “Hayır komşuluk yapmam” diyenlerin oranının bugün yüzde 74.3’e çıktığı gözlendi.

AKP’ye oy verenlerin yüzde 89.6’sı “içki içenle komşuluk yapmam” derken, CHP seçmeninin yüzde 48.7’si, MHP seçmeninin yüzde 74’ü, BDP seçmeninin ise yüzde 87’si “komşuluk yapmam” görüşünde.

ERDOĞAN’I HAKLI ÇIKARTAN RAKAMLAR

Araştırmada halka yöneltilen sorulardan biri de “Üniversite eğitimi kız çocuklarından çok, erkek çocuklar için önemlidir görüşüne katılıyor musunuz?” şeklinde oldu. Bu soruya “Evet katılıyorum” diyenlerin oranı yüzde 62.8’i bulurken, “Hayır katılmıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 37.2’de kaldı.

MUHAFAZAKAR MISINIZ?

Ankette halka “Kendinizi muhafazakar hissediyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. “Evet” diyenlerin oranı yüzde 79.6 olurken “Hayır” diyenler yüzde 20.4’ü aşmadı.

NEDEN BAŞÖRTÜSÜ KULLANIYOR?

Ankette kadınlara yöneltilen “Başörtüsü kullanıyor musunuz?” sorusuna gelen cevaplar da şöyle oldu: “Evet” yüzde 65.7, “Hayır” yüzde 34.3. Ayrıca kadınların yüzde 22’sinin türban, yüzde 2’sinin kara çarşaf ve yüzde 76’sının da Anadolu bağlama tarzında başörtüsü kullandığı belirtildi. Kadınların yüzde 58’i, inancı gereği başörtüsü kullandığını söylerken yüzde 42’si ise, aile büyüklerinin veya eşinin isteği doğrultusunda örtündüğünü belirtti.

BAŞÖRTÜSÜ SORUNU VAR MI?

“Sizce Türkiye’de başörtüsü sorunu var mı?” sorusuna “hayır” diyenlerin oranı yüzde 76.7 olurken, “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 23.3’te kaldı. Böylece iki yıl önce halkın yüzde 56’sı “Başörtüsü sorunu var” derken, bugün bu oran, yüzde 23.3’e geriledi.

KUTUPLAŞMA VAR MI?

“Son zamanlarda çok kutuplaşma var deniyor. Birçok tartışmada ikiye bölündüğümüz söyleniyor. Sizce ülkemizde gerçekten kutuplaşma var mı?” sorusuna halkın yüzde 68.5’i “Evet var” derken, yüzde 31.5’i “Hayır yok” cevabını verdi.

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi