Türkiye’de Bir İlk, Köpek Haciz Edildi!

Antalya’da yaşayan Yalçın Yılmaz, alacağını tahsil etmek üzere icra yoluna başvurdu. Yılmaz’ın avukatı, icra memurları ile borçlunun evine hacze gitti. Buraya kadar alışıldık gibi görünen hikaye, Mürüvet Çetin’in "oğlum" dediği köpeğinin haczedilmesi ile ilginç bir hal aldı.

4 yaşındaki Leon, sahibinin ödeyemediği borç yüzünden evinden uzakta.

Aklı Köpeğinde

İcra yolu ile alınan köpeği için endişeli olan Borçlu Mürüvet Çetin,  "Biz üç gündür ne yiyoruz, ne içiyoruz, ne uyuyoruz. Ben her gün ağlıyorum. Artık ağlayamıyorum bile sinirimden. Aklın devamlı oğlumda. Yedi mi? İçti mi? Uyudu mu? Korkuyor mu? Ne düşünüyor?" diye konuştu.

Çetin, deyim yerinde ise Leon’un fotoğrafları ile yatıp kalkıyor. Köpeğinden ayrılmanın acısını yaşayan Mürüvet Çetin haciz işlemine de tepki gösteriyor.  Çetin, "Ben dedim ki alamazsınız. Yasada yok. Avukatın dediği. Alabiliriz yasada var" dedi.

"Haciz Yasal Çerçevede Gerçekleştirildi"

Haczi gerçekleştiren Avukat Mutlu Seyhan, yaşananların yasal çerçevede olduğunu belirtiyor.

Seyhan,  "İcra İflas Kanunu’nda canlı hayvanların haczi ile ilgili hükümler var. Parasal değeri olan piyasada alınıp satılabilen canlı hayvanlar, inekler koyunlar hayvanlar alınıp satılabiliyorlar. Bunların haczi mümkündür. Bizde bu İcra İflas Kanunu hükmüne dayanarak canlı hayvan haczi anlamında, köpeğin haczini yaptık ve bu işe bakabilecek ehli olan veterinere teslim ettik" dedi.

"İlk Defa duydum"

Leon, şimdi emanet edildiği veteriner kliniğinde tutuluyor. Veteriner Hekim Sezgin Bakkal,   "Zannetmiyorum ki dünya üzerinde böyle birşey olsun. Büyükbaş hayvanlarda icra kanalı ile alınabiliyor ama ben köpeği ilk defa duydum, yaşadım, gördüm" şeklinde konuştu.

Alacaklı da Üzgün

Alacaklı Yalçın Yılmaz ise "Kendileri diyordu hukuk var, kanun var. Buyursunlar; kanun burada, hukuk burada… Biz kanun dışı birşey yapmadık. Tabiki benim de köpeğimi alsalar ben de üzülürüm, ben de aynı yola başvururum. İnşallah bir an önce çözerler" dedi.

Yaşananların bir an önce bitmesini istediğini ifade eden Yılmaz, "Dün veteriner arkadaşımızı aradım yine. Gittim Leon’u gördüm. Sevdim çocuğum da sevdi. Sonuçta biz hayvanları seviyoruz. Leon da gayet iyi. Merak etmesinler" diye konuştu.

Bu tartışmaların arasında ‘hacizli köpek Leon’ olanlardan habersiz evine döneceği günü bekliyor.

Trt.net.tr