Türkiye ve Mısır Arasındaki Vizeler Kalkıyor!

İstanbul Ticaret Borsası’ını (İSTİB) ziyaret eden Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmoud Abd El Rahman Eisa, Türkiye ve Mısır arasındaki vizelerin yakında kalkacağını ve ticari işbirliklerini kolaylaştırıcı anlaşmaların çok yakında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmoud Abd El Rahman Eisa, çeşitli temaslar ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul Ticaret Borsası’nı (İSTİB) ziyaret etti. Mısır ile vizelerin kalkması konusunda çalışmaların olduğunu söyleyen Eisa, kısa sürede bu işi sonuçlanacağını, ayrıca iki ülke arasındaki ticari işbirliklerini de kolaylaştırıcı anlaşmaların çok yakında hayata geçirileceğini açıkladı.

 Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin sadece siyasi konuları içermediğini, ekonomik anlamda da önemli işbirlikleri bulunduğunu söyledi. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretinin ardından iki ülke ilişkilerinin ivme kazandığını ifade eden Eisa, Türkiye ile Mısır’ın sadece hükümetler düzeyinde değil halklar düzeyinde de iyi ilişkileri olduğunu anlattı.

Türkiye’de yatırımcı Türk şirketleriyle bir araya geldiğini belirten Eisa, "iş adamları Mısır’daki geçici olaylardan etkilenmiyor. Türk iş adamlarını takdir ediyorum. Bundan sonraki dönemde ticari ilişkilerin geliştirilmesi için her iki tarafa da görev düşüyor. Vizelerin kaldırılması konusu da karşılıklı ele alınıyor. Türkiye ve Mısır arasında tarihi bağlar var. Bu durum, ilişkilerin gelişmesini olumlu yönde etkileyecek.  Biz bunun için her türlü desteği vereceğiz. Bu konuda arzuluyuz" dedi.

İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sümer de Mısır’da yaşanan tüm olumsuzlukların ardından gelinen noktanın çok umut verici olduğunu ifade etti. Mısır ile Türkiye arasında kurulan ticaret köprüsünün gelişerek artacağına inandığını dile getiren Sümer, vize konusunun aşılması gereken  sorunlardan biri olduğunu hatırlattı. İSTİB Meclis Başkanı Ali Kopuz da Mısır’ın özellikle tarım ürünleri konusunda talebine talip olduklarını ifade etti.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ise Afrika’da iş yapmak isteyen Türk yatırımcıların bölgeye Mısır üzerinden gitmesi gerektiğini anlattı. Mısır’da bugün 1,5 milyar dolarlık Türk yatırımı bulunduğunu, 280 Türk firmanın 55 bin Mısırlı’ya istihdam sağladığını bildiren Mansfield, Mısır’daki  olaylarda Türk yatırımlarına zarar gelmediğini söyledi.

Dünya Bülteni