Türkiye Mavi Marmara’yı Bağrına Bastı

Olaylar
Haber: Samet Doğan FOTO GALERİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ Sarayburnu’ndan 219 gün önce 22 Mayısta yola çıktıktan sonra 31 Mayısta İsrail’in saldırısına uğrayan ”Mavi Marmara” ge...
EMOJİLE

Haber: Samet Doğan

FOTO GALERİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sarayburnu’ndan 219 gün önce 22 Mayısta yola çıktıktan sonra 31 Mayısta İsrail’in saldırısına uğrayan ”Mavi Marmara” gemisi, dün gece saat 01.10’da Çanakkale’deki Kepez Limanı’ndan resmi işlemlerinin tamamlanmasından sonra yola çıktı.

On5yirmi5’inde katıldığı Çanakkale’de, aktivistler ve şehit aileleri de Mavi Marmara gemisiyle İstanbul’a dönmek istedi. Ancak bir takım gerekçeler sunularak gemiye insanların binmesi önlendi. Şehit yakınları ise duruma, “İsrail, katil askerlerine madalya verirken, biz dünyayı ayağa kaldıran gemimize binemiyoruz” diye tepki gösterdiler.

Şehit yakınları ve aktivistler, gemiye binemeyeceklerinin netlerşmesinin ardından otobüslerle tekrar İstanbul’a hareket ettiler. Bununla birlkte Mavi Marmara gemisi de boş olarak İstanbul’a doğru yol almaya başladı. İstanbul’a saat 13.00’de ulaşan ”Mavi Marmara” gemisini Sarayburnu Limanı’na geminin kaptanı Mahmut Tural yanaştırdı. Geminin mürettebatı da ”Mavi Marmara” ile birlikte İstanbul’a geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sarayburnu’da düzenlenen törenle, ”Mavi Marmara” gemisi vatandaşlar tarafından ”Mavi Marmara” şarkısı eşliğinde coşkuyla karşılandı. ”Mavi Marmara” gemisinin Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü’ne bağlı iki römorkör eşliğinde boğaza girişinde Galata Köprüsü üzerinde havai fişekler patlatıldı. Gemi limana yanaşırken, törene katılan bazı vatandaşlar, gözyaşlarını tutamadı. ”Mavi Marmara” gemisinin üzerine saldırıda şehit olanların resimlerinin de asılı olduğu görüldü.

Deniz polisi de boğazda güvenlik önlemi aldı. Anamur-Girne arasını 26 saat 15 dakika kafessiz yüzerek dünya rekoru kıran milli yüzücü Alper Sunaçoğlu’da ekibiyle Sarayburnu’ndan denize atlayarak, ”Mavi Marmara” gemisinin İstanbul’a gelişini yüzerek karşıladı.

Öte yandan bazı vatandaşlar, deniz yoluyla Sarayburnu’na ellerinde Filistin bayrakları olduğu halde sloganlar atarak geldi.

Sarayburnu’nda düzenlenen karşılama törenine, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Başpiskopos Hilarion Capucci, geminin genç şehidi Frukan Doğan’ın babası ve gemide şehit olanların aileleri ve ”Mavi Marmara” gemisiyle Filistin’e yardım götüren gönüllüler katıldı ve ünlü sanatçılar ezgileriyle gelenleri coşturdu.

Karşılama töreni için birçok ilden otobüsler kaldırıldı. 50 farklı ülkeden aktivist İstanbul’a geldi. ”Mavi Marmara”yı denizde pekçok tekne karşıladı. Tören alanının girişine, sahneye ve Mavi Marmara gemisinin üzerine de ”Mavi Marmara” şehitlerinin resimleri asıldı.

Mavi Marmara gemisi ilk olarak şehit yakınlarına kapılarını açtı, aynı zamanda gemide bulunanlar da ilk olarak gemiye binenler arasındaydı. Ancak, ”Mavi Marmara” gemisi, Sarayburnu’nda bir hafta kalarak, vatandaşların ziyaretine açık olacak. Gemi daha sonra Tuzla Tersanesi’ne çekilecek. Burada geminin tamir ve bakımı devam edecek. Talep olması halinde gemi başka ülkelere de gönderilecek. Bu şekilde Filistin’de yaşanan ambargonun sürekli gündemde olması sağlanacak.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme