Türkçe Olimpiyatları’nda 1. olan şarkı

Olaylar
Bu yıl 10. düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın şarkı finalinde, Türkmenistan’dan Ruslan Annamammedov İbrahim Tatlıses’in ‘Gülüm Benim’ parçasıyla birinci old...
EMOJİLE

Bu yıl 10. düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın şarkı finalinde, Türkmenistan’dan Ruslan Annamammedov İbrahim Tatlıses’in ‘Gülüm Benim’ parçasıyla birinci oldu. İkinciliği ise Azerbaycan’dan Sema Sultanova, üçüncülüğü de Endonezya’dan Patton Otlivio Latupeirissa kazandı.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 10.  düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamındaki ‘Şarkının Yıldızları Finali’ Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın katılımıyla Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Osman Tan Erkır’ın sunuculuğunda başlayan 10. Türkçe Olimpiyatları Şarkının Yıldızları Finali ‘İnsanlık El Ele Bayram O Bayram Olur’ şarkısıyla başladı. Daha sonra Kırgızistan’dan Aybek’in özel beceri kategorisindeki gösterisiyle İstanbullular heyecanlı anlar yaşadı. Programın devamında Senegal ve Amerika’dan gelen iki ayrı ekip birlikte Akdeniz yöresine ait halk oyunları sergiledi. Pakistan’dan Hazzek Coşki özel beceri kategorisindeki gösterisinde bir öğretmeni canlandırdı. Hazzek izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. Tanzanya’dan kız öğrenciler Muş yöresine ait halk oyunları sergiledi.

KAŞGARLI MAHMUT TÜRK DİLİ ÖDÜLÜ İKSV’YE

Her yıl düzenli olarak verilen Kaşgarlı Mahmut Türk Dili Ödülü’ne bu yıl Merhum Nejat Eczacıbaşı’nın kurduğu ve Bülent Eczacıbaşı’nın başında bulunduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) layık görüldü. Bülent Eczacıbaşı’na ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay verdi. Bakan Günay, "Her yıl Türkçe Olimpiyatları’nın bir bölümüne mutlaka katılmaya çalışıyorum. Türkçemizin dünyanın dört bir yanında büyük bir görkemle dalgalandığını gördüğüm zaman ‘Bundan sonra dergahta, divanda, pazarda Türkçe konuşulacaktır.’ diye konuştu.

Bakan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karamanoğlu Mehmet Bey’in ruhunun şad olduğunu düşünüyorum. ‘Türkçem ağzımda anamın sütüdür’ diyen Yahya Kemal’in ruhunun şad olduğunu düşünüyorum. ‘Ülkemin bağımsızlığını koruduğu gibi dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan mutlaka kurtaracaktır" diyen Mustafa Kemal’in ruhunun şad olduğunu düşünüyorum. Türkçe için çalışan öğretmenlerimizin gerçek vatanseverler olduğunu düşünüyorum ve onları içtenlikle alkışlıyorum. Onlar dilimize, kültürümüze medeniyetimize en büyük katkıları yapıyorlar. Ve dünyanın dört bir tarafıyla sağlam, yıkılmaz dostluk köprüleri kuruyorlar. Türkçe aracılığıyla kardeşlik ve dostluk köprüleri kurmaya gayret eden herkesi dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar minnetle ve şükranla selamlıyorum." dedi.

Ödülü alan Bülent Eczacıbaşı da, "40. kuruluş yıldönümünü kutlayan İKSV çok değerli bir ödülle onurlandırılmış oluyor. İKSV’yi bu ödüle layık gördükleri için seçici kurula tüm İKSV’liler adına çok teşekkür ediyorum. İKSV tam kırk yıldır aynı Türkçe olimpiyatları gibi insanlığın el ele vermesine kültür ve sanat yoluyla çalışmalarına devam ediyor. Türkçe olimpiyatlarına nice çok başarılı on yıllar diliyorum." şeklinde konuştu.

ŞARKI FİNALİNİ KAZANANLAR BELLİ OLDU

Şarkının Yıldızları Finali’nde Türkmenistan’dan Ruslan Annamammedov İbrahim Tatlıses’in ‘Gülüm Benim’ parçasıyla birinci oldu. Gecenin birincisini Kayahan açıkladı. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da ödülünü verdi. Kayahan: "Az önce bir kızımız bana röportaj yapmak için geldiğinde Türk konuşuyor zannetmiştim. Herkes çocuklarına İngilizce, Fransızca ya da başka bir dil öğretiyoruz. Ben de dahil. Aslında bu dillerin çocuklarımızın zamanında da egemen olduklarını kabul etmiş oluyoruz değil mi. Türkçe Olimpiyatlarını bunu değiştirmeye talip oldukları için takdir ediyorum." dedi.

Bakan Egemen Bağış da, "17 yıl gurbetçi olarak yaşamış bir arkadaşınız olarak Türkçe’nin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirim. Şu an gurbette akşamın zorluğunu çeken herkese de saygılarımızı sevgilerimizi gönderiyorum. Benim de iki yavrum var. Biri 13 biri 18 yaşında. Diyorum ki siz şanslısınız. Bize okullarımızda Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle 4 tarafı düşmanlarla kaplı diye öğretilirdi. Türkün Türk’ten başka dostu yoktur diye öğretilirdi. Kendi vatandaşlarımıza Türkçe öğretemezken dağa taşa ‘Ne mutlu Türküm’ yazmayı marifet zannederdik. ‘Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu bizzat şekillendirmektir.’ diyor. İşte Türk okulları Türkçe’yi sadece bizim değil bütün dünyanın konuşmasını sağlayan ve Türkiye’nin her yerde sevgi ve saygıyla anılmasını sağlayan bir organizasyon. Bu işin fikir babasına, dünyanın dört bir yanında gencecik yaşında dilimizi öğretmeye çalışan bütün öğretmenlerimize gerçekten teşekkür ediyorum. Atatürk 1936’da beyler bir gün Sovyetler mutlaka çökecektir demişti ama o talimatı sümenaltı edilmişti. İşte Türk okulları Atatürk’ün o talimatını da gerçekleştiriyor." şeklinde konuştu.

Şarkının Yıldızları Finali’nde ikinci olan öğrencinin Azerbaycan’dan Sema Sultanova olduğunu Kurtlar Vadisi Pusu’nun Polat’ı Necati Şaşmaz açıkladı. Sultanova’ya ödülünü TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin takdim etti.

Yarışmada Endonezya’dan Patton Otlivio Latupeirissa ‘Öyle Bir Kara Sevda’ şarkısıyla üçüncü oldu. 3’üncüyü Ahmet Özhan açıkladı, madalyasını Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı verdi. Sanatçı Ahmet Özhan, "Türkçe’ye bu kadar hakim olabilmek ve de şarkı sözlerinde hiçbir hata yapmadan, unutmadan hiçbir sözcüğü… Bu heyecanı çok iyi bilirim, ismini unutur insan. Yarışma ortamı da büsbütün bürür insanı." şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Ekrem Dumanlı ise: "Olimpiyatlara her baktığımda ünlü bir düşünürün bir cümlesini hatırlıyorum. Diyor ki ‘Rüyalarını yazmak isteyenler uyanık kalmak zorundalar.’ Bu renk farkı gözetmeksizin her bir insanı Esma-i İlahiye’nin bir yansıması olarak görmektir." dedi.

haber7.com