Türk Okullarından Memnunuz Üniversite İstiyoruz

Olaylar
34 yaşındaki Rabbani Khar, Pakistan’ın en genç ve ilk kadın dışişleri bakanı. Bundan dolayı Pakistan’ın efsanevi başbakanlarından Benazir Butto’ya benzetiliyor. Ankara’da olduk...
EMOJİLE

34 yaşındaki Rabbani Khar, Pakistan’ın en genç ve ilk kadın dışişleri bakanı.

Bundan dolayı Pakistan’ın efsanevi başbakanlarından Benazir Butto’ya benzetiliyor. Ankara’da oldukça sıcak karşılanan Rabbani Khar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Pakistanlı Bakan olumlu mesajlar verdi. Rabbani Khar, ziyaretini ve iki ülke ilişkilerini Zaman’a değerlendirdi.
 
Ülkesinde Türk okullarından övgüyle bahseden Rabbani Khar "Çok önemli rol oynuyorlar ve umarım sayıları artacak." dedi. Pakistanlı Bakan "Ama artık bir Türk üniversitesinin de olmasını umuyorum. Bunu Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na söyledim." diye ekledi. Üniversitenin iyi bir sembol olacağını vurgulayan Rabbani Khar, Davutoğlu’nun bu fikri olumlu karşıladığını ve not aldığını açıkladı.
 
TÜRKLER GÜVENİLİR KARDEŞ

Pakistanlı bakan, ilk yurtdışı ziyaretini neden Türkiye’ye yaptığını ise güzel bir örnekle anlattı: "Depremden sonra bölgeye incelemeye gitmiştim. Avrupalıların da arasında olduğu birçok sağlık çadırı vardı. Bir çadırda yüzlerce kişi kuyrukta beklerken diğerlerinden iki-üç kişi vardı. Sebebini sorduğumda şu cevabı aldım: ‘Bu, Türk çadırı. Türk kardeşlerimiz kolumuzun kesilmesi gerekmiyorsa kesmezler.’ Türkiye’ye karşı müthiş bir güven var."
 
Genç Bakan, Türkiye’nin sadece bölgeye değil tüm dünyaya güzel bir örnek olduğunu söyledi. 2001’de Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizi iyi bildiğini; ancak Türkiye’nin sonra büyük bir gelişme gösterdiğini anlatan Rabbani Khar, "Demokrasiniz ve bunlar kesinlikle öğrenilmesi gereken örnekler." dedi. Dünyanın hiçbir yerinden sivillere şiddet uygulanmasının kabul edilemeyeceğini belirten konuk Bakan, Suriye’de halk iradesinin önemli olduğunu vurguladı ve ekledi: "Ancak çözüm Libya’daki gibi değil Mısır’daki gibi olmalı." dedi. İki bakan ortak hedefin mükemmel siyasî ilişkilerin yanında ticaret hacmini geliştirmek olduğunu vurguladı. Rabbani Khar’a basının ilgisi de yoğundu. Özellikle görüntü ve fotoğraf alabilmek için gazeteciler birbiriyle yarıştı. Davutoğlu da konuk bakanın ‘zerafet ve onurlu duruşu’yla Pakistan ve Müslüman dünya için çok güzel bir örnek olduğunu söyledi.
 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme