Türk Çeteler Dünyayı Soydu!

Olaylar
Tayland polisi, 3 Türk vatandaşından oluşan kredi kartı dolandırıcılığı çetesini suçüstü yakaladı. Ankara Bilişim Polisi, son yılların en büyük operasyonunda Amerika‘dan Japonya‘ya kadar 1...
EMOJİLE

Tayland polisi, 3 Türk vatandaşından oluşan kredi kartı dolandırıcılığı çetesini suçüstü yakaladı.

Ankara Bilişim Polisi, son yılların en büyük operasyonunda Amerika‘dan Japonya‘ya kadar 15 bin yabancının kredi kartını kopyalayan ve toplam 10 milyon TL’lik vurgun yapan çeteyi çökertti.

Eş zamanlı, 7 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan, biri 18 yaşından küçük 48 kişiden 34’ü tutuklandı. İnterpol, şebekeye destek sağlayan hackerların yakalanması için harekete geçti.

TAKİP 10 AY SÜRDÜ

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’na 10 ay önce gelen bir ihbarda Türkiye üzerinden yurtdışında yaşayan bazı şahısların kredi kartlarının kopyalanarak para çekildiği belirtildi.

Bunun üzerine çalışma başlatan Polis, ‘Cambaz’ kod adı verilen operasyonda siber takip yöntemlerini kullandı ve izi sürülen zanlıların Ankara, İstanbul, Adana, Gaziantep, Antalya, Aydın ile Bursa’da bulunduğunu belirledi.

A.A. liderliğindeki çetenin, yurtdışında yaşayan yabancıların kredi kartı bilgilerini ele geçirdiğini belirleyen dedektifler, bu bilgilerin boş kartlara kopyalandığını hesapların boşaltıldığını tespit ettiler. Çetenin yabancıların kredi kart bilgilerine ulaşmak için yurtdışında bulunan elamanları aracılığıyla hackerları bulduğu anlaşıldı. Örgütün hackerlara kartlardaki para limitleri ve paket bilgi karşılığında 700, bin ve 2 bin dolar arasında ücret verdiği belirlendi.

Hackerların yabancıların kredi kartı bilgilerini banka, online alışveriş ve kontör sağlayan sitelere girerek aldığı belirlendi.

Kredi kartı bilgileri hackerlar aracılığıyla kopyalanan bir İngiliz’in 100 bin dolarının çekildiği saptandı. Operasyonda 1 adet kart kopyalama, 20 adet pos cihazı, 22 adet bilgisayar, 2 adet tabanca, 1 adet gaz tabancası da ele geçirildi.

KOCAELİ’NDE DE BAŞKA ÇETE

Öte yandan Kocaeli’de sahte belgelerle kredi çektikleri 5 bankanın 5 milyon 600 bin lirasını dolandırdıkları iddia edilen 30 kişiden 16’sı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Tayland’da 3 Türk yakalandı

Tayland polisi, 3 Türk vatandaşından oluşan kredi kartı dolandırıcılığı çetesini suçüstü yakaladı. Bangkok’un en işlek caddelerinden biri olan Srinakarin’deki Seacon Square Alışveriş Merkezi’nde bir mağaza görevlisinin ihbarı üzerine yakalanan çete üyelerinin, 7 adet sahte kredi kartı aracılığıyla Avrupa ülkelerinde yaşayan kişilerin banka hesaplarından harcama yaptıkları bildirildi.

Ziya İsmet G. (54), Bekir Ü. (37) ve Ahmet Togan Falay (34) isimli çete üyelerininTayland’da bulundukları 2 hafta içinde sahte kartlarla 600 bin dolar tutarında harcama yaptıkları kaydedildi.

Avrupa ülkelerinde yaşayan kişilerin kimlik ve banka hesap bilgilerini ele geçirerek sahte kredi kartları imal eden çete üyelerinden Ahmet Togan Falay’ın 2007’de bir bilişim dergisinin yayın yönetmenliğini yaptığı öğrenildi.

Ziya İsmet G.’nin ise Kırklareli ve İzmit’te iki ayrı kredi kartı dolandırıcılığından suç kaydı olduğu öğrenildi.

Kaleci Volkan’ın da hesabını boşalttılar

Fenerbahçe‘nin file bekçisi, milli kaleci Volkan Demirel, banka hesabından yüklü miktarda para çekildiğini fark edince soluğu savcılıkta aldı. Dün öğle saatlerinde Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’ne gelen Volkan, banka hesabının boşaltıldığını belirterek şikâyetçi oldu. Savcı Özcan Özdemir’e yaklaşık yarım saat ifade veren Volkan, "Ufak birkaç işim vardı onları halletmeye geldim" diyerek Adliye’den ayrıldı.