Toyota’n mı Var, Derdin Var!..

Olaylar
Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt, 2005-Ağustos 2009 arasında satılan 50 bin araçta sorun olabileceğini söyledi. Sabah gazetesinden Ufuk Sandık’ın haberine göre, 50 bin aracın maliyeti 2.5 mil...
EMOJİLE

Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt, 2005-Ağustos 2009 arasında satılan 50 bin araçta sorun olabileceğini söyledi. Sabah gazetesinden Ufuk Sandık’ın haberine göre, 50 bin aracın maliyeti 2.5 milyon lirayı bulabilir.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Avrupa’dan şasi numaralarının henüz gelmediğini, ancak yaptıkları hesaplamaya göre yaklaşık 50 bin aracın sorunlu olduğunu belirtti. Sorunlu araçların 2005 ile Ağustos 2009 arasında satılan 6 modelde olduğunu belirten Bozkurt, 6 modeli; Yaris, Auris, Verso, Avensis, RAV4 ve Corolla olarak açıkladı. 50 bin aracın maliyetinin 2.5 milyon liraya çıkabileceği hesaplanıyor. Bozkurt, basın mensuplarına, dünya genelinde 8 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalan Toyota’nın Türkiye’deki durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozkurt’un verdiği bilgilere göre, toplam 50 bin adet olduğu hesaplanan sorunlu araçlar, 2005-Ağustos 2009 arasında satılan 6 modelde. Söz konusu modellerde sorunluların hangileri olduğu konusunda Avrupa’dan şasi numaralarının gelmesini beklediklerini söyleyen Bozkurt, Toyota’nın ürün gamında bulunan 13 modelden sorunlu 6 tanesini; Yaris, Auris, Verso, Avensis, RAV4 ve Corolla olarak açıkladı. Sorunlu araçlarda yapılacak işlemin küçük bir parça takmak olduğunu belirten Bozkurt "Önümüzdeki hafta şasi numaraları belli olduktan sonra internet, eposta ve basın ilanı yoluyla müşteriler servislere çağrılacak. Yarım saat süren bir çalışma sonunda bir parça eklenecek. 4-6 hafta arasında tüm araçların servislere çağrılıp sorunların giderilmesi planlanıyor. Ayrıca Toyota Türkiye olarak çağrı merkezi olanakları genişletildi ve servislerde çalışma saatleri ayarlandı" dedi.

Alınan bilgilere göre, servislerde ortalama işçilik maliyeti 50 lira. Yaptığımız hesaplama bize 50 bin sorunlu otomobilin Toyota Türkiye’ye 2.5 milyon liralık bir maliyete neden olacağını gösteriyor. Satışları durdurmadıklarının altını çizen Ali Haydar Bozkurt, bayilere, "Benim otomobilim de sorunlu olabilir mi" şeklinde sorular geldiğini söyledi. Bu arada Toyota Türkiye’nin sahibi Suudi ALJ Grup Başkanı Muhammed Jameel’in de Türkiye’de olduğunu kaydeden Bozkurt, onun da her türlü sorunun çözülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

Toyota Başkanı, kalite kontrole el atacak
Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Japon Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda, tüm dünyada artan geri çağırmalardan ötürü tüm müşterilerinden özür diledi. Gaz pedalı ve fren sisteminde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle oldukça zor günler geçiren Toyoda, kendisinin başkanlık edeceği yeni bir ‘Kalite Kontrol Komitesi’ oluşturacaklarını açıkladı. Geri çağırmaların sayısı 8 milyonu aşarken, şirketin piyasa değerindeki kaybı 34 milyar doları buldu. ABD Kongresi’nin başlattığı incelemeye paralel olarak Japon hükümeti de güven kaybına uğrayan Toyota’nın kapsamlı bir inceleme başlatmasını ve müşterilerden gelen şikayetleri araştırmasını istedi. Derin üzüntü duyduğunu kamuoyu ile paylaşan Toyoda, fren sisteminde ortaya çıkan sorunun çözümüne ilişkin adımları kısa sürede atacaklarını söyledi.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme