TMMOB Öğrenci Üye Kurultayı yapıldı: Kurultaya mezunların işsizliği damga vurdu

Olaylar
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Öğrenci Üye Kurultayı 2019, Ankara’da TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde başladı. Ana teması “Eğitim, Örgütlenme ve Üniversite Sorunları” olarak...
EMOJİLE

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Öğrenci Üye Kurultayı 2019, Ankara’da TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde başladı. Ana teması “Eğitim, Örgütlenme ve Üniversite Sorunları” olarak belirlenen kurultaya 45 üniversiteden, MMO Öğrenci Üye Yönetmeliğine göre Odaya üye olan yaklaşık 30 bin öğrenci üyeyi temsilen 160 delege katıldı. 

 

11. kez yapılan Kurultayda, MMO’ya bağlı Şubelerde düzenlenen yerel kurultaylardan derlenen görüşler çerçevesinde, “Öğrenci üye örgütlülüğü, ülkemizdeki mühendislik eğitimi, üniversitelerde yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri ve meslek alanlarına ilişkin gelişmeler” tartışıldı.

“MUHALEFETİ BİRLİKTE BÜYÜTMELİYİZ” 

Kurultayın açılış konuşmasını yapan MMO Başkanı Yunus Yener, “Türkiye üniversite sayısında dünyada 16. sırada yer almakta ama yükseköğretim eğitim sistemi kalitesinde 137 ülke arasında 101. sırada yer almaktadır. 2018 yılında dünyadaki ilk 400 üniversite arasında Türkiye’den hiçbir üniversite, 2019 yılı itibarıyla da dünyadaki ilk 500 üniversite arasında Türkiye’den hiç devlet üniversitesi yer alamamıştır” dedi. 
Meslek disiplinleriyle ilgili bölümü bulunan üniversite sayısının 54’ten 179’a yükseldiğini belirten Yener, şunları söyledi: 
“Öğrenim gören öğrenci sayısında da benzer artışı gösterdi ancak eğitime ayrılan ödenekler, öğretim görevlisi sayısı ve üniversite koşulları gibi göstergelerde eşdeğer bir artıştan söz etmek mümkün değildir.

Üniversitelerimiz bu sorunlarla birlikte ciddi bir dönüşüm içindedir. Bu dönüşüm iktidarın ülkeye dayattığı rejime paralel olarak üniversiteleri yeni ve gerici bir tasarıma tabi tutmuştur.

Kurultay afişinde olduğu gibi, geleceğin anahtarı elimizde bilincine sahip olmalı, bu yönde çaba göstermeli, örgütlenmeli, birbirimizle ve başkalarıyla dayanışmalı ve toplumsal muhalefeti birleşik bir zeminde büyütmeliyiz.”

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İŞSİZ

TMMOB Başkanı Emin Koramaz ise üniversite mezunlarının işsizliğine dikkati çekerek, “Eğitim-öğretimdeki teori-pratik uyuşmazlığı, öğretim elemanı eksikliği gibi genel sorunların yanında, eğitim programları, ders içerikleri, laboratuvar, derslik, kütüphane, bilgisayar donanımı, araştırma ve barınak olanakları birbirine göre oldukça büyük farklılıklar gösteren eğitim kuruluşları arasında ciddi bir nitelik farkı sorunu yaratmaktadır” dedi. 
“TMMOB olarak daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de üyelerimizin sandığa gitmesi ve sandıklara sahip çıkması için gayret göstereceğiz” diyen Koramaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Değişen idari yapıyı ve yasaları da gözeterek hazırladığımız bu bildirgede yer alan fikirlerin yaygınlaşması ve uygulanması için mücadele edeceğiz.”

 

 

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme