Tır şoförleri Türkiye’de

Irak’ın Musul kentinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarınca 23 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 32 Türk tır şoförü, Türk Hava Yollarına (THY) ait özel uçakla Erbil’den Şanlıurfa’ya getirildi.

GAP Havaalanı’nda uçaktan indikten sonra yakınlarıyla buluşan ve büyük sevinç yaşayan şoförler, onlarla hasret giderdi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve İl Emniyet Müdürü Faruk Pınarbaşı da şoförleri karşılayan grupta yer aldı.

Şoförlerden Vehbi Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailesiyle buluştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kurtarılmaları için kendilerine destek veren devlet büyüklerine teşekkür eden Demir, çok heyecanlı olduğunu ve konuşacak kelime bulamadığını ifade etti.

GAP Havaalanı’nda uçaktan indikten sonra yakınlarıyla buluşan ve büyük sevinç yaşayan şoförler, daha sonra bir otelde onurlarına verilen yemeğe katıldı.

“Davutoğlu’nun yakın ilgisi bizi hayata bağladı”

Şoför Müslüm Görmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay boyunca büyük sıkıntı çektiklerini ve ailelerini çok özlediklerini söyledi.

Oradayken yaşama umudunu kaybettiğini ancak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun gösterdiği çabayla ayakta kaldığını anlatan Görmez, “Kaçırıldığımıza bize herhangi bir kötü muamele yapılmadı ama oradaki çatışma ortamıyla sürekli üstümüze bombalar yağdı. Arkadaşlarımızla konuştuğumuzda geri dönemeyeceğimizi düşünüyorduk. Ancak Bakanımız Davutoğlu’nun bizimle yakından ilgilenmesi bizi hayata bağladı. Kendisiyle zaman zaman telefonda da görüştük. Ben, özellikle Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na teşekkür ediyorum, kendisi adeta bizimle yatıp kalktı” dedi.

Mehmet Ceydan ise şu anda dünyaya sanki yeniden geldiğini ve 8 çocuğunu sürekli hayal ettiğini belirtti.

Heyecandan konuşmakta zorluk çektiğini aktaran Ceydan, ilk günden itibaren kendilerini yalnız bırakmayan Türk yetkililere teşekkür etti.

Mehmet Görmez ise ailesine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ancak tırlarına el konulmasının kendilerini üzdüğünü kaydetti.

“Sağlık problemleri yok”

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir saat önce kentte karşıladıkları tır şoförleriyle ve yakınlarıyla tek tek görüştüğünü söyledi.

Şoförlerin sağlık problemlerinin olmadığını bildiren Küçük, şöyle devam etti:

”Hepsiyle tek tek tokalaştım. Görünür bir sağlık problemleri yok.  Hepsinde büyük bir mutluluk vardı. Ailelerin bir kısmı buradaydı yakınlarıyla kucaklaşıp hasret giderdiler. Ülkemiz ve hepimiz büyük bir sevinç yaşadık. 32 insanımız arbedeli bir bölgeden kıllarına bile zarar gelmeden ülkemize giriş yaptı.”

Kentte sağlık muayenesinden geçirildikten sonra şoförlerin evlerine döneceğini belirten Küçük, Şanlıurfa dışından olan ailelere memleketlerine gidebilmeleri için araç tahsis ettiklerini duyurdu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç de güzel ve mutlu bir günü yaşadıklarını dile getirdi.

Şoförlerin sorunsuz şekilde ülkeye giriş yapmasının Türkiye’nin gücünü gösterdiğini vurgulayan Güvenç, ”Basiretli, sağduyulu ve sabırlı bekleyişimizle sonuca ulaştık. Başbakanımız, uluslararası girişimlerde bulundu. Sonuçta bunu kurtardık, inşallah sıra diplomatlarımıza geldi.  Ümit ediyorum onlar da birkaç güne kadar gelir. Gücünüzü kullanacağınız yeri bilirseniz bu sonuçlar alınıyor” diye konuştu.

Küçük ve Güvenç, daha sonra tır şoförleri ve yakınlarıyla yemek yedi. Yemeğin ardından aileler, memleketlerine gitmek üzere yola çıktı.