Tımes Meydanı’nda Musevili İsrail protestosu

Olaylar
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Times Meydanında düzenlenen protesto gösterilerine Museviler de katılarak destek verdi. Olaylı geçen protestoda bir kişi de yaralandı. İsrail’in GazzeR...
EMOJİLE

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Times Meydanında düzenlenen protesto gösterilerine Museviler de katılarak destek verdi. Olaylı geçen protestoda bir kişi de yaralandı.

İsrail’in Gazze’ye, havadan ve denizden düzenlediği saldırılar, ABD’nin New York kentindeki dünyaca ünlü Times Meydanı’nda yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

OLAYLI PROTESTO

‘Gazze İçin Acil Küresel Eylem’ adlı sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen protesto gösterisinde İsrail’e saldırılarını durdurması çağrısı yapıldı.

Protesto sırasında, polislerin gözleri önünde Musevi asıllı oldukları öğrenilen iki kişinin saldırısına uğrayan bir kişi yaralandı. Polis olayların büyümesini önlerken, ellerinde İsrail bayrağı ile protestocuların çevresinde gezinen bazı kişiler de polisler tarafından uzaklaştırıldı.

‘Gazze İçin Acil Küresel Eylem’ kapsamında, Times Meydanı’nda düzenlenen gösteride, aralarında Hasidic Museviler ve Amerikalıların da bulunduğu yüzlerce kişi Gazze’ye yapılan saldırılar sebebiyle İsrail hükümetini protesto etti.

Ellerinde Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı söylemler içeren pankartlar taşıyan kalabalık grup, Times Meydanı’nda, 7. ve 8. Caddeler arasında, 42. sokakta dev bir Filistin bayrağı açtı.

İsrail’in, Siyonist, terörist bir devlet olarak nitelendiği New York’taki gösteride, ‘Museviliğe evet, Siyonizme hayır’ ‘Özgür Gazze’, ‘İşgale karşı direniş haktir’, ‘Çok yaşa Filistin’, ‘İsrail’e suç islemesi için tek kuruş bile vermeyin’, ‘Gazze sen ağlama, Filistin asla ölmeyecek’ soğanları atıldı.

Museviler İsrail bayrağını yırttı
Gösteride ABD’de yaşayan İsraillilerin ve Amerikan vatandaşı Musevilerin de İsrail karşıtı söylemleri oldu. ‘Siyonist Karşıtı Ortodoks Museviler’ örgütü üyeleri, İsrail’i ‘Siyonist’ politika izlemekle suçladı.

Üyelerden biri konuşmasında, ‘Siyonizm öncesi, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Araplar ve Museviler, kutsal topraklarda barış içinde, yüzyıllar boyunca birlikte yaşadılar. En değerli varlıkları olan çocuklarını birbirlerine emanet ettiler. O zamanlar ne Birleşmiş Milletler, ne de insan hakları örgütleri vardı ama barış, uyum içinde yasayabildiler. Dünyanın Siyonist İsrail’e yaptığı yardımlar, göz yummalar Musevilerin yararına değil, tam tersine Araplar kadar Musevilerin de zararına’ diye konuştu.
Konuşmanın ardından ise yanlarında getirdikleri İsrail bayrağını kalabalığın önünde yırttılar.

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme