Ticari Araç Sahiplerine Uyarı

Olaylar
Hafif ticari araç ve kamyonetler için yıldızlı K1 ve K2 Yetki Belgesi’nin yıl sonuna kadar yüzde 93 indirimli olduğu belirtilerek, araç sahiplerinden bu fırsatı kaçırmamaları istendi. TOBB Yönet...
EMOJİLE

Hafif ticari araç ve kamyonetler için yıldızlı K1 ve K2 Yetki Belgesi’nin yıl sonuna kadar yüzde 93 indirimli olduğu belirtilerek, araç sahiplerinden bu fırsatı kaçırmamaları istendi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, yaptığı açıklamada, son yıllarda kullanımı hızla yaygınlaşan hafif ticari araçların da aralarında bulunduğu, ticari olarak satın alınan ”kamyonet” sınıfı araçlar için K1 ve K2 Yetki Belgeleri’nin 31 Aralık 2010 tarihine kadar yüzde 93 indirimli alınabildiğini belirtti.

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren yurt genelindeki araçlara yıldızlı K1 ve K2 belgesi sorulması işleminin başladığını anımsatan Üzülmez, yetki belgelerinin 31 Aralık’tan önce alınmasının önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Üzülmez, kamyonetler için Yıldızlı K1 ve K2 yetki belgeleri almak isteyen kişilerin, son günü beklemeden bağlı bulunulan Ticaret Odasına giderek belgelerini almalarının kendi menfaatlerine olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

”27255 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince; toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az kamyonetlerle; ticari amaçla şehir içi eşya taşımacılığı veya ticari amaçla olmamak ve sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla eşya taşımacılığı yapan gerçek veya tüzel kişilerin 31 Aralık tarihine kadar kendilerine uygun yetki belgelerini temin etmeleri gerekmektedir.

Söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretlerinde yüzde 93 oranında indirim uygulanacak. Odamız tarafından şu ana kadar 21 binden fazla K belgesi verilmiştir. Henüz belgesini alamamış olanlar bu fırsatı kaçırmamalı.”

Üzülmez, Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle nakliyecilik işiyle iştigal eden şirket ve kooperatiflere Orta Düzey Yönetici (ODY) mesleki yeterlilik belgesi bulunması şartı getirildiğini de anımsatarak, ”Odamız üyelerinin mağdur olmaması açısından en kısa sürede ODY belgelerini tamamlamaları gerekiyor” diye konuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme