TGC’de Başörtüsü Krizi

Olaylar
Fatih Vural’ın haberi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC), istifa tartışması yaşandı. TGC yönetiminin en genç üyesi olan Habertürk yazarı Doğan Satmış, Zaman muhabiri Gülizar Baki’...
EMOJİLE

Fatih Vural’ın haberi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC), istifa tartışması yaşandı. TGC yönetiminin en genç üyesi olan Habertürk yazarı Doğan Satmış, Zaman muhabiri Gülizar Baki’nin, Cemiyet’e başörtülü resmiyle üye kabul edilmesini istediği için bedel ödediğini iddia etti.

Satmış, kurumun düzenlediği bütün yarışma ve etkinliklerdeki jüri üyeliklerinden çıkarıldığını belirtti. Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı da TGC’nin tavrını sert bir dille eleştirdi. Gerekirse Cemiyet’ten tamamen çekileceklerini kaydetti.

Akşam saatlerinde ise TGC’den, "Bugün yönetim kurulu üyemiz Doğan Satmış’ın ‘türbanlı bir gazetecinin üye olmasını sağladığı için’ etkin olduğu görevlerden alındığı yönündeki iddialar tamamen asılsızdır." açıklaması geldi.

Cemiyet, Gülizar Baki’nin üyeliğinin eksik evrak nedeniyle bekletildiğini, başörtüsü konusunda bir tutumları bulunmadığını savundu. Konuyla ilgili Zaman Gazetesi yöneticileriyle görüşüldüğü ve üyeliğin oybirliği ile onaylandığı vurgulandı. Açıklamada, Satmış’ın TGC’nin bütün yönetim kurulu üyeleri ile Gazetecilik Başarı Ödülleri Jürisi’nden çıkarıldığı ancak yeni jüride de Habertürk’e yer ayrıldığı kaydedildi.

Altaylı’nın iddialarına sahip çıkan Doğan Satmış ise TGC’nin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Türbanlı bir arkadaşın Cemiyet’e alınmasıyla ilgili olarak Yönetim Kurulu’nda tartışma yaşanmıştı. Ben itiraz şerhimi koydum. İtirazlarım sonucunda başörtülü gazeteciyi ancak üçüncü toplantı sonunda Cemiyet’e üye olarak alabildik. Ben karşı çıkmasam o arkadaşın üyeliği mümkün değildi. Beni jüri üyeliklerinden çıkardıklarından haberim bile olmadı. Onların kuklası olmaktansa, görevi bırakırım." ifadelerini kullandı.

Gülizar Baki, TGC’ye üyelik başvurusu yaptığında Balotaj Kurulu, basın kartında başı açık, müracaatında başı kapalı fotoğrafı olduğu gerekçesiyle üyeliği onaylamamıştı. Sonradan üyelik kabul edilmişti.

ÖNCEKİ YILLARDA DA BAŞÖRTÜSÜ SORUNU YAŞANDI

Ocak 2005’te, Galatasaray Üniversitesi’nde yapılan Türkiye Gazeteciler Konferansı’nda, Yeni Asya gazetesi muhabiri Naciye Kaynak, başörtüsü sebebiyle konferansa alınmamıştı. Konferansı düzenleyen TGC Başkanı Orhan Erinç, Galatasaray Üniversitesi’nin bir kamu kurumu olduğunu belirterek, "Burası devlet okuludur. Yasalarla belirlenen kurallara tabidir. Gazeteciler olarak, ‘Yasa böyle diyor ama ben bunu uygularım’ diyemeyiz." demişti.

Başörtüsüyle kamu kurumlarına girmenin demokratik hak olduğunun tartışmalı bir durum olduğunu savunan Erinç, "Demokratik hak olsa idi Bölge İdare Mahkemesi, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yapılan başvuruları kabul ederdi. Etmediğine göre demek ki hukuki bir durum var ortada." ifadelerini kullanmıştı. Erinç’e o dönem ciddi tepki gösterilmişti.

ZAMAN

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme