Terör Örgütüne Tepkiler Çığ Gibi

Olaylar
Bunun için el ele verip ülkeyi 90’lı yıllara götürmek isteyenlere fırsat vermeyelim. BDP’nin parlamentoya dönmesini, PKK’nın silahlı eylemlerini durdurmasını, buna karşılık askeri op...
EMOJİLE

Bunun için el ele verip ülkeyi 90’lı yıllara götürmek isteyenlere fırsat vermeyelim. BDP’nin parlamentoya dönmesini, PKK’nın silahlı eylemlerini durdurmasını, buna karşılık askeri operasyonların son bulmasını önerdim. Ne yazık ki gelişmeler olumsuz bir doğrultu izlemeye devam ediyor.
 
Alpay Yıldız (Emekli Yüzbaşı): Saldırının amacı hükümeti yıpratmak, kamuoyu nezdinde kan kaybı yaşamasını sağlamak. En önemlisi de sivil anayasa çalışmalarını engellemeye çalışmak. Bugün sivil anayasa çalışmalarının ilk günü. Böyle önemli günlerde herhangi bir saldırı ihtimaline karşın önlemler artırılır. Buna rağmen böyle bir saldırının yapılabilmesinin altında başka bir şey aranmalı. Örgütün içeriden destek bulması ihtimali yüksek.
 
Doç. Dr. Mazhar Bağlı (AK Parti MKYK üyesi): Yeni bir anayasa için komisyon toplanırken, Türkiye’nin adeta prangalarından kurtulmaya başladığı her dönemde örgüt eylemler yapıyor. PKK artık tek başına değil, işin içinde başka türlü unsurlar da var. Saldırılar Kürt meselesinin çözümünü daha da zorlaştırıyor. Örgütün oluşturmak istediği panik havasına kapılmadan kararlılıkla terörle olan mücadeleye devam edilmeli.
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan (Üsküdar Üniversitesi Rektörü): Bu saldırılar, Türk-Kürt kavgası oluşturmak isteyenler için iyi bir zemin oluşturuyor. Ancak sağduyu elden bırakılmamalı. Kürt komşusunu düşman gibi görmek ilkel bir tepki olur. Vatandaşlar hissi tepkilerini akıllıca yönetmeli.
 
Mustafa Hacımustafaoğulları (Emekli Binbaşı): Kavaklı operasyonundan sonra PKK’nın böyle bir karşılık vereceğini bekliyordum. Bu saldırı misilleme amacıyla yapılmıştır. ‘Yıkılmadık ayaktayız’ mesajı vermeye yönelik. Ancak bu derece kayıp verileceğini düşünmüyordum. Beni asıl düşündüren, her yönden baskı altındaki bir örgütün böylesine büyük çapta saldırıyı nasıl yaptığıdır. Zafiyet olduğu kesin. Önümüzdeki günlerde ihmaller ortaya çıkacaktır.
 
Doç. Dr. Süleyman Özener (Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi üyesi): KCK operasyonlarıyla şehirde kaybeden terör örgütü, kırsalda eylemleriyle kazanmaya çalışıyor. Batıdaki vatandaşımızı da uyarıyorum. Doğulu vatandaşlarımıza tepki göstermesinler, onların da içi yanıyor.

Zaman